Китай има ясна цел – индустриална и геополитическа доминация

Въглеродният отпечатък ще бъде умопомрачителен

Китай започна строежа на най-големия язовир в света, към който ще бъде изградена и най-голямата водноелектрическа централа. Проектът на река Брахмапутра е на стойност 170 милиарда долара и ще бъде по-голям от сегашния рекордьор – „Три клисури“. Очаква се бъдещата каскада от централи да произвежда три пъти повече електроенергия.

Новината се посреща с голям ентусиазъм сред последователите на климатичния култ, защото каскадата щяла да помогне за намаляването на потреблението на въглища за ТЕЦ в Китай и ще могат да ни замерят с красиви графики на ръста на „зелената енергия“. В тази връзка напомням, че и очакванията за „Три клисури“ бяха подобни, но ръстът на потреблението на енергия изяде тези ефекти и Китай продължава да изгаря още повече въглища.

Страничните въздействия обаче са повече от интересни:

Ще бъде наводнен най-дългият и най-дълбокият каньон в света, тоест едно от чудесата на природата ще бъде затрито веднъж завинаги.

Броят на хората, които ще бъдат изселени, никога няма да бъде разкрит, но със сигурност говорим за милиони. Потопените културни и исторически ценности просто ще бъдат забравени.

Китай ще контролира оттока на една от най-големите реки в Тибет, която е критично важна за икономиките и екосистемите на Индия и особено за Бангладеш. Всъщност, всичко в Бангладеш – страна със 170 милиона жители – е изцяло изградено и функционира въз основа на естествените цикли в оттока на Брахмапутра.

Ще бъдат използвани астрономически количества бетон и стомана. Само стоманата ще бъде 3–4 пъти повече, отколкото за „Три клисури“ – говорим за потенциална нужда от 1,5–2 милиона тона. Цените на желязната руда скочиха до най-високата си стойност за последните 5 месеца при публикуване на прес съобщението. Позадрямалите стоманолеярни из цял Китай запретват ръкави, а цените на акциите на компаниите износители на коксуващи въглища от цял свят полетяха в небесата. Въглеродният отпечатък от изграждането на каскадата ще бъде умопомрачителен.

Комунистически Китай има ясна цел – постигане на такова ниво на ресурсно и енергийно могъщество, което да му осигури индустриална и геополитическа доминация. Абсолютно никакви екологични и социални аргументи не могат да оцелеят на пътя към тази цел – всичко бива прегазено. Значение има само величието на империята.

Разбира се, по телевизора всичко се прави в името на „спасението на планетата“. Как смеем изобщо да се съмняваме?

Най-четени