Кога започва старостта?

Кога започва старостта?

Днешните 60-годишни не се чувстват толкова стари, колкото преди едно поколение

95% от хората в САЩ над 60 г. имат заболяване

Опитвате се да останете вечно млади? Това е популярна цел: пазарът против стареене, оценен на 40 милиарда долара, се очаква да достигне 60 милиарда долара до 2032 г. За да предотвратят старостта, хората се мажат с кремове против бръчки, вземат хранителни добавки и вдигат тежести, наред с други процедури.

Въпреки че стареенето често се представя като проблем за решаване, то е по-променимо, отколкото си мислите. Според най-новите изследвания няма ясна биологична повратна точка, отбелязваща прехода от средна към късна възраст, казва Ерик Вердин, президент и главен изпълнителен директор на Института за изследване на стареенето “Бък” в Калифорния.

„Има невероятна променливост между различните хора“, казва Вердин, който предпочита използването на нечия биологична възраст – на колко години са вашите клетки и тъкани – вместо тяхната хронологична възраст - броят години, през които сте живи.

Това убеждение започна да променя статуквото: скорошно проучване, публикувано в Psychology and Aging, показва, че възрастта, на която някой се смята за стар, се измества нагоре.

Хората на средна възраст и по-възрастните в днешно време се чувстват по-млади, отколкото хората на същата възраст преди 10 до 20 години, според проучване, ръководено от Маркус Ветщайн, изследовател от Хумболтовия университет на Берлин, Германия.

Хората живеят по-дълго, което отчасти обяснява тази тенденция. През голяма част от човешката история способността на човек да изпълнява задачи или да допринася за своето семейство и общност е оформяла възприемането на старостта.

В цялото Западно полукълбо в края на XIX и началото на XX век фокусът при пенсионирането се измести към хронологичната възраст на индивида, а не към неговите способности.

Средностатистическият американец се пенсионира на 62 години, което е около времето, когато повечето служители и правителства смятат човек за стар. Диапазонът от 60 до 65 остава относително постоянен във времето, дори когато продължителността на живота се e удължила и хората претърпяват големи социални и икономически промени.

Като цяло стареенето е най-силният рисков фактор за повечето незаразни заболявания като рак, диабет и Алцхаймер. Според някои оценки близо 95% от възрастните в САЩ над 60 години имат поне едно хронично заболяване, докато почти 80% имат две или повече.

(Със съкращения, от nationalgeographic.bg)