От 2005 г., по инициатива на Световната организация за борба с алергиите (WAO), на 8 юли отбелязваме Световния ден за борба с алергиите. Целта е да се повиши информираността на обществото относно алергичните заболявания и да се постави акцент върху значението на профилактиката и превенцията им.
"По данни на Световната здравна организация (СЗО) алергиите заемат едно от челните места по разпространение сред всички хронични заболявания. Около 40% от световното население страда от това заболяване. Наблюдава се и неблагоприятната тенденция за разширяване на възрастовите граници на пациентите, като алергии се развиват не само в ранните детски години, но и при по-възрастни хора", коментира д-р Шасине Вели, част от екипа на Клиника по спешна токсикология на ВМА.
Освен това, в мегаполисите от 30 до 60% от население показва чувствителност към алергени и тази цифра непрекъснато се увеличава. Също така алергиите са причина за редица хронични заболявания (например бронхиална астма), които се превръщат в сериозен медицински, социален и икономически проблем.
Увеличаването на алергичните заболявания се дължи на три фактора – генетична предразположеност, околна среда, качество на живота.
Алергиите се определят като свръх реакция на организма към вещество (алерген), което се приема като “чуждо”, дори и в действителност да не е такова. На практика броят на веществата, към които хората могат да бъдат алергични е неограничен.
Добре известни са алергичните реакции към лекарства, храни, инхалаторни алергени (полени, акари, домашни любимци, плесени), контактен дерматит (от перилни, почистващи, козметични, химични, лекарствени средства и други), при ужилване от насекоми.
През последните десетилетия науката се разви и има терапевтични средства, които да помогнат или да предотвратят появата на алергичните симптоми и реакции.
Според прогнозите на СЗО 21 век ще бъде векът на алергиите. Ето защо инициативата за провеждане на днешната международна дата трябва да допринесе значително за разпространението на знанията за това заболяване сред най-широките слоеве от населението, демонстрирайки сериозността на това неприятно заболяване и необходимостта от превантивни, терапевтични и диагностични мерки за повишаване на качество на живота.