Капките за нос са по 11-15 лв., а спрейовете за гърло по 12-17 лв.
Десет сашета аспирин струват 12,80 лв.
До 50% са поскъпнали масовите аналгетици и антипиретици, използвани за лечение на симптоми на простуда, съобщиха фармацевти.
Аналгин, аспирин, прахчета за понижаване на температура, сиропи за кашлица - всички те са без лекарско предписание и се търсят през есенния сезон. Цените им имат таван, който се определя от Националния съвет по цени и реимбурсиране и може да се променя веднъж годишно според инфлацията. Промяната е с между 20 и 50 процента нагоре, разказа пред БНР Маргарита Грозданова, собственик на аптека в София. Според нея в момента хората купуват най-вече имуностимулатори. Цените им тръгват от 5-6 лева и достигат до 50-60 лв.
По-скъпо струват таблетките за понижаване на температура и успокояване на болка, както и сиропите за кашлица. Сиропите за кашлица могат да се закупят от аптеките на цени между 8 и 18 лв. Чувствително е поскъпнал аспиринът, 10 сашета от който се предлагат за 12.80 лв., 10 таблетки струват близо 8 лв.
Най-чувствително е увеличението на цените на имуностимулатори и витамини, повечето от които се водят хранителни добавки. Причината е, че тези цени не се регулират и съответно зависят изцяло от пазара. Търсенето им особено през есенните месеци е голямо и цените им непрекъснато се увеличават, разказаха работещи в аптеки.
По-скъпо струват и таблетките за смучене при болка в гърлото - там цените са се вдигнали с между 12 и 20 процента.
“Такива таблетки масово се употребяват, особено сега в есенния и преходен период. Хората много често боледуват със зачервено гърло”, обясниха фармацевти. Проверка на “Труд News” показа, че най-разпространените таблетки за гърло се предлагат на цени между 8 и 14 лева. Капките за нос са по 11-15 лв., а спрейовете за гърло по 12-17 лв.
Лечението на обикновена простуда, без усложнения излиза около 100 лв., пресметнаха общопрактикуващи лекари. В случай на гнойни ангини, бактериални пневмонии и други усложнения цената на необходимите медикаменти ставала двойна.
Проф. Тодор Кантарджиев със съвети за ваксинации
Симптомите са треска, запушен нос, кашлица
Има ваксина срещу респираторният синцитиален вирус. С нея се ваксинират всички недоносени новородени, обясни проф. Кантарджиев.
Новия подвариант на Омикрон - BQ.1 ще доминира у нас след Нова година. Той не причинява по-тежка болест, не е смъртоносен. Това каза съветникът на Столична община по здравни въпроси проф. Тодор Кантарджиев. Той предупреди, че боледувалите от предишни варианти, могат пак да се разболеят.
Подвариантът преди дни бе регистриран в България. Болният е от София. От Националния център по заразни и паразитни болести предупредиха, че заразените с BQ.1 не боледуват тежко.
“Неваксинираните трябва да си поставят ваксина. Новата австрийска ваксина, която вече е и у нас, ще помогне в борбата с този нов щам, защото съдържа цялата вирусна частица”, каза проф. Кантарджиев.
Той се обърна и към родителите на по-малки деца, като призова да внимават с хранителните добавки, които дават на децата си, както и с прекомерния прием на витамини, в опит да ги защитят от вирусите.
Професорът предупреди, че респираторният синцитиален вирус, който се появява в сезона на грипа е опасен за новородените, особено за недоносените. Той е чест причинител на инфекции на белите дробове и дихателните пътища. Симптомите са треска, запушен нос, кашлица. “Има ваксина срещу него. С нея се ваксинират всички недоносени новородени срещу този вирус, който наистина е бич за тяхното здраве”, обясни той. От него боледуват и възрастните, допълни Кандтарджиев и поясни, че този вирус не е нов.