Медведев: Има очевидни прилики между Украйна и Третия райх

снимка: Екатерина Щукина / ТАСС
Дмитрий Медведев

Съвременна Украйна прилича на Третия райх, създаден от германските нацисти. Това заяви пред ТАСС заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев по случай 80-годишнината от Потсдамската конференция.

Преди това го попитаха дали критериите на трите "Д" (демилитаризация, денацификация и демократизация), формулирани за Германия в Потсдам, могат да бъдат приложени към съвременна Украйна?

"Трите "Д"-та – демилитаризация, денацификация и демократизация – бяха разработени във връзка с нацистка Германия като страна агресор, която разруши международния ред. Райхът от 1945 г. и съвременна Украйна, разбира се, се различават значително - по мащаб, роля в света и дори (формално) по държавна идеология. Съществуват обаче и очевидни прилики", смята Медведев.

Заместник-ръководителят на Съвета за сигурност обясни, че, първо, те са обединени от криза на идентичността и открито нацистки символи. Второ, несменяемостта на властта и все по-очевидните признаци на диктатура. Трето - деградацията на икономиката.

"Всичко това прави идеята за използване на трите "Д"-та уместна", подчерта Медведев 

Според него демилитаризацията за Украйна е шанс да спре да бъде пешка в нечии други "кървави геополитически игри". Денацификацията или дебандеризацията не е отмъщение, а дългосрочна работа с общественото съзнание, с историческата памет. Демократизацията не е просто избори, а възстановяване на правните институции, свободните медии, партийната конкуренция и разделението на властите.

"Към тези три "Д" бих добавил и четвърто: депаразитизация или дезинсекция. Жителите на настоящите територии, които принадлежат на така наречената Украйна, трябва да се научат да живеят самостоятелно, носейки отговорност за действията си. В противен случай такава паразитна Украйна няма шанс да оцелее", категоричен бе Медведев.

На 17 юли 1945 г. започва Потсдамската конференция на правителствените ръководители на СССР, САЩ и Великобритания. Това е последната конференция на съюзническите сили, спечелила Втората световна война. Тя полага основите на следвоенния свят. Решават се въпросите за новите граници в Европа, възстановяването на Германия, нейните дългове, демилитаризацията и денацификацията. 

Най-четени