Няма сближаване на позициите. 4 часа не се стигна до никакъв консенсус какво ще се прави оттук-нататък. За жалост доста от процедурите не бяха спазени, а именно първоначалното искане законопроектът да е надпартиен и да се внесе от името на здравната комисия. Това заяви стажант-лекарят и студент по медицина Калина Божилова в предаването „Още от деня” по БНТ.
Поради необясними за нас причини хората, които са част от здравната комисия не можаха да се разберат предварително какви са техните искания. В крайна сметка се приеха на първо четене три законопроекта, два от които се доближават до нашите искания, един от тях се разграничава и ние не го подкрепяме. Това е този, който обвързва минималното и основното възнаграждение с Колективния трудов договор (КТД), поясни тя.
Припомняме, че младите лекари настояват за 150% от средната заплата за всички лечебни заведения, които имат договор с НЗОК.
Опити за въвеждане на колективно трудово договаряне в сектор „Здравеопазване” вече са правени и те са неуспешни, уточни студентката по медицина Василена Димитрова.
По думите ѝ е имало предложения, които са шокиращи и по-ниски възнаграждения. „Едно от тях е за болниците, които не са успели да достигнат нивата от миналия Колективен трудов договор от 2022 г. да бъдат 1600 за лекар и 1300 лева за сестра. Ние не вярваме на Колективния трудов договор”.
До ден днешен не разбрахме какъв е проблемът с обвързването на заплатата със средната работна, защото това е практика, която я има в европейските държави. Не чуваме аргументи защо не може, коментира Божилова.
Те са категорични, че се чувстват излъгани.