Момиченце стана първото дете в Обединеното кралство, родено след трансплантация на матка.
Грейс Дейвидсън, на която е направена трансплантация през 2023 г., заяви, че раждането на дъщеря ѝ Ейми Изабел е „най-големият подарък, на който можехме да се надяваме.
36-годишната жена от Северен Лондон e получила донорска матка от по-голямата си сестра Ейми.
Процедурата се провежда за първи път в Обединеното кралство, а раждането ще даде надежда на хиляди жени, родени без утроба - като тези със синдрома на Майер-Рокитански-Кюстер-Хаузер (MRKH) - или чиито утроби не функционират.
Ейми Изабел е кръстена на леля си и на хирурга, помогнал за усъвършенстването на метода. Момиченцето се е родило чрез планирано цезарово сечение на 27 февруари в болницата „Кралица Шарлот и Челси“ в Лондон.
Дейвидсън, диетолог от NHS, споделя, че е изпитала „шок“, когато за първи път е прегърнала
„Беше ми трудно да повярвам, че тя е истинска. Знаех, че е наша, но просто е трудно да повярваш", каза тя. „Сега сякаш има някаква пълнота, която може би не е имало преди.“
Грейс Дейвидсън страда от рядко заболяване, наречено Синдромът на Майер-Рокитански-Кюстер-Хаузер (MRKH), при което матката е недоразвита или липсва. Това заболяване засяга една на всеки 5000 жени. Яйчниците на засегнатите жени обаче функционират нормално и произвеждат яйцеклетки. Ембрион, получен чрез ин витро оплождане, се имплантира след трансплантация на матката.
Преди да дари матката на сестра си, 42-годишната Ейми е родила две деца. А Грейс Дейвидсън е трябвало да се подложи на терапия, за да избегне отхвърляне на присадения орган.
Интервенцията е извършена през февруари 2023 г. в Центъра за трансплантации в Оксфорд.
"Изпитвам огромна радост. Двадесет и пет години след началото на изследванията най-накрая имаме бебе", каза хирургът гинеколог Ричард Смит.
След първата трансплантация в Швеция през 2013 г., са извършени повече от 100 трансплантации на матка по света и са родени около 50 здрави бебета.