Най-горещият януари в историята шокира учените

Данните засилват опасенията, че изменението на климата се ускорява

Миналият месец беше най-горещият януари, изненадващ учените, които очакваха охлаждащият метеорологичен цикъл "Ла Ниня" в тропическия Тихи океан да забави почти две години на рекордно високи температури, пише Financial Times.

Януари е класиран като третият най-горещ месец в световен мащаб, с температура на въздуха на повърхността от 13,23C - 1,75C над средната за прединдустриалната епоха - според услугата Copernicus Climate Change, агенцията на ЕС за наблюдение на Земята.

Затоплянето, въпреки появата на Ла Ниня през декември, ще подхрани опасенията, че изменението на климата се ускорява във време, когато страни като САЩ, най-големият исторически замърсител в света, се оттеглят от ангажиментите си за намаляване на емисиите.

Бил Макгуайър, почетен професор по геофизични и климатични опасности в UCL, каза, че данните от януари са „едновременно удивителни и откровено ужасяващи“, добавяйки: „Въз основа на наводненията във Валенсия и апокалиптичните горски пожари в Лос Анджелис, не мисля, че може да има съмнение, че е настъпил опасен, всепроникващ климатичен срив. Въпреки това емисиите продължават да растат.

Саманта Бърджис, стратегически ръководител за климата в Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози, който наблюдава Коперник, каза, че януари е „още един изненадващ месец, продължаващ рекордните температури, наблюдавани през последните две години, въпреки развитието на Ла Ниня“.

„Коперник” установи, че Европа е преживяла втория си най-горещ януари, въпреки температурите под средните в Исландия, Обединеното кралство, Ирландия, Северна Франция и части от Скандинавия. 

Средната температура на морската повърхност в световен мащаб е 20,78C, втората най-висока регистрирана стойност за месеца след януари миналата година. Въпреки че централната екваториална част на Тихия океан е станала по-хладна, температурите са били „необичайно високи в много други океански басейни и морета“, казаха учените. 

Ричард Алън, професор по климатология в Университета на Рединг в Обединеното кралство, каза, че голяма част от „глобалната морска повърхност остава забележително топла в началото на 2025 г., главно в резултат на затопляне, причинено от човека“.

Той добави, че естествените колебания на времето от седмица на седмица могат да „причинят по-топли или по-студени условия над континенталните райони“, което според него „допринесе за неочакваните рекордни глобални температури в началото на 2025 г.“. 

Естественият метеорологичен феномен Ла Ниня обикновено води до по-ниски глобални температури, докато температурите се повишават по време на противоположната фаза на затопляне Ел Ниньо.

„Ел Ниньо” приключи през май 2024 г., докато забавените по-слаби условия на Ла Ниня се появиха в екваториалния Тихи океан през декември, според Националната администрация за океаните и атмосферата. 

По-рано тази седмица Джеймс Хансен, ученият, който алармира за изменението на климата през 80-те години на миналия век, каза, че тази година вероятно ще бъде със средна температура, подобна на 2024 г., въпреки Ла Ниня. 

Миналата година беше най-горещата в историята , като средната глобална температура се повиши с 1,5C над прединдустриалните нива.