Няма стомах – няма проблем

Операция отслабване

Какви рискове крие бариатричната операция на стомаха с цел намаляване на теглото? Гледната точка на един холистичен лекар с богат опит

Операцията на стомаха с цел намаляване на теглото се нарича бариатрична.  При нея се премахва около 70-80% от стомаха, като се оставя тесен „ръкав“ с големината на банан. Тази насилствена мярка срещу лакомията е с благородна цел: да се пребори затлъстяването, водещо до болести като диабет тип две, хипертония, инсулинова резистентност, сънна апнея, артрит, сърдечни заболявания и т.н. Но тази операция има много общо със сталинистката философия: „има орган - има проблем, няма орган - няма проблем.“

Наистина, тя дава резултат: пациентът ударно сваля килограми. И е принуден (да, принуден) да се обърне към по-здравословен начин на живот. Но за съжаление не всички хора с бариатрична операция успяват да го направят. И тогава здравословните им проблеми стават много сериозни. В моята клиника понякога идват пациенти с изрязан стомах, които отново преяждат, отново употребяват алкохол, а болестите са се върнали. Или такива, които живеят здравословно след операцията, но имат анемия, нарушен метаболизъм, ниска кръвна захар. Единствено строгият режим на лечебно гладуване ги е спасявал от по-сериозни здравословни проблеми.

Защо е необходима тази драстична операция при здрав стомах, която крие сериозни рискове? Защо е необходимо човек да става медицински „турист“ и да дава куп пари, за да му изрежат здрав орган? Болестите, свързани със затлъстяването, могат да бъдат повлияни с бариатрична операция, така е, но рисковете от нея не са малки: усложненията и смъртността след такива операции стигат от 0,1 до 1 процент в краткосрочен план. Дългосрочните рискове включват развитие на остеопороза, авитаминоза, минерален дефицит, ниска кръвна захар, депресия, отключване на сърдечно заболяване, нарушения в кръвосъсирването. Всичко това е свързано с неспазването на диета и с това, че пациентът се връща към стария начин на живот. Но дори когато живее здравословно, когато диабетът му е в ремисия, а кръвното е нормализирано, това не винаги означава, че е напълно здрав. Защото е нарушена функцията на един от най-важните органи в тялото му – стомаха. Той не е просто кух мускулен орган, склад на храна, и лигавицата му не е просто „покритие“, а ролята му не е само да разбива и смесва храната с произвежданите от жлезите стомашни сокове. Да отнемеш 70-80 процента от този орган съвсем не е безобидно, така се нарушават метаболитните процеси, така организмът се лишава от жлези, произвеждащи  смес от солна киселина, ензими и слуз, която не само разгражда протеините, но и унищожава патогените. Природата е „изчислила“ площта на стомашната тъкан така, че да осигурява на организма най-добрата защита. В стомаха се намира една част от имунните клетки на организма. В лигавицата на стомаха също така се отделя вещество, благодарение на което в тънките черва се усвоява витамин В12.

Намаляването на  теглото не може да е единствената цел на бариатричната операция. Не постигат ли същото и хората, които избират безкръвния и комфортен, а и доста по-евтин метод на омекотеното гладуване, без да подлагат тялото си на рискове? Теглото на човек, който избира лечебното гладуване, намалява постепенно, особено ако съчетае дългите 20-дневни гладувания веднъж или два пъти годишно с периодично гладуване по схемата 16-18 часа без храна на денонощие, т.нар. фастинг, или гладуване по лунните цикли, или режим на плодове един ден в седмицата. И ако, разбира се, промени начина си на хранене и намали драстично или изключи животинските храни. Десетки хиляди хора са успели да отслабнат трайно и да се сбогуват с диабета, хипертонията, подаграта, апнеята и т.н. с метода на лечебното гладуване с плодове и чай.  Някои наши пациенти свалят по 30–40 кг с този метод в течение на година. Имаме пациенти, успели да свалят по 50, дори 60 кг в течение на две години. В книгата „Гладната революция на д-р Емилова“ такива пациенти разказват как лечебното гладуване е променило живота им, а раздялата с наднорменото тегло ги е направила здрави.

Всеки може, стига да иска, защото проблемът на болния и затлъстял човек не е в стомаха, а в главата. 

Рецепта

Пълнен батат

Продукти:
1 голям батат (сладък картоф) на човек
накълцани пресен лук и левурда
накълцана червена чушка 
отцеден и изсушен нахут от консерва
отцеден грах от консерва (по желание)
подправки: куркума, лют червен пипер (по желание), смлян черен пипер, самардала
1 лъжица веган масло

Приготвяне:
Изпечете бататите във фурна, като можете да ги увиете в алуминиево фолио. 
Разрежете ги на две и ги издълбайте с лъжица, като оставите по половин-един сантиметър стена. 
Смесете издълбаното от батата с нахута и граха и подправете с любимите подправки. Отгоре сложете лъжица веган масло. 
В тиган задушете накълцаните лук, левурда и чушка. Но можете да ги сложите накрая сурови. Можете да добавите най-отгоре накълцано авокадо и чери доматчета, както и пресен кориандър. 

Най-четени