Оставката на Порожанов вече не е достатъчна

Оставката на Порожанов вече не е достатъчна

Поканили експерти да оценяват проекти, но не им дали достъп до досиетата

Програмата узакони посредниците

Оставката на земеделския министър Румен Порожанов вече не е достатъчна, след скандала с финансирането на лични вили като къщи за гости. Това заяви за „Труд” председателят на Българската асоциация за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов. Някой трябва да поеме лична отговорност, категоричен бе той. „Не бива Порожанов да се оправдава с това, че не бил запознат с детайли по програмата, тъй като 5 години е бил шеф на Фонд „Земеделие”, а преди това и служител в него. Прокуратурата да се запита дали оставката на Порожанов в този случай е достатъчна”, допълни Попйорданов.

От Фонда не се извършили контрола, който им е вменен, и с мълчаливото и пасивно поведение са способствали за извършване на престъпления. За да не ги включат в подобна игра много хора от реалния бизнес се отказаха да кандидатстват с проекти, обясни Попйорданов. Той допълни, че самата процедура била умишлено усложнена, така че собствениците на къщи задължително да ползват консултанти, на които да платят 10-15% от стойността на проекта. Противно на евроидеята за подпомагане на хора в села, задължително било кандидатите да осигурят съфинансиране. Така средствата отишли при хората с пари, а не при тези, които се нуждаят от подпомагане, обясни Попйорданов.

През 2007-2008 г. той бил поканен в обществен комитет за отсяване на проектите по програмата. Но се отказал от участие, тъй като от Фонда не искали предварително да предоставят на външните експерти досиетата на кандидатстващите проекти, а „по метода на Брежнев да се гласува с ръка горе и наведена глава”. „Искахме да събеседваме с кандидатите, да проверим документите, но имахме достъп до проектите само в деня на гласуването. А как могат да се оценят 40 проекта за няколко часа”, обясни Попйорданов.

Той е категоричен, че не бива да се слагат всички къщи за гости под общ знаменател. Единици са хората от реалния бизнес, получили еврофинансиране, а сумите за тях били орязвани с повод и без повод.

 

Експертът Румен Драганов:

Изпрали са милиони от други далавери с програмата

Министърът е знаел за схемата

Милиони незаконни левове, получени от политическата върхушка, от митничари, кметове и други управляващи са изпрани чрез евросхемата за финансиране на къщи за гости. Това заяви председателят на Института за пазарни анализи и оценки в туризма Румен Драганов. Чрез усвояване на евросредствата много хора са получили фактури, за да си построят законно къщи, обясни експертът. Според него само бегъл поглед на къщите показва, че в тях са вложени много по-скъпи материали от тези, предвидени в проектите. От качеството на керемидите до електролитните улуци става ясно, че на Фонд „Земеделие” е плащано, за да се спечелят проекти. Не толкова, за да се вземат 200-300 хил. евро, а за да се изперат милиони от други далавери, обясни той за „Труд”.

„Порожанов е много добре запознат със схемата и наистина му е много трудно сега да обясни защо достъпът до финансиране по тази схема беше такъв, че никой не разбра условията. И защо не се помогна на хилядите хора, които наистина искаха да развиват бизнес на село”, допълни Драганов. Според него дори сега да връщат парите за къщите собствениците им ще са щастливи, защото са изпрали милиони. През последните дни масово се рекламират за отдаване на туристи луксозни домове. Очаквам скоро кметове и техни роднини да сервират кафе на гостите, защото е типично семейството от къщата за гости да обслужва лично туристите, каза Драганов.

 

Дезинформация

Министърът излъга за списъка

Министърът на земеделието Румен Порожанов излъга за списъка с къщите за гости, които са получили финансиране по Програмата за развитие на селските райони. В студиото на Нова телевизия той няколко пъти повтори, че списъкът е качен на сайта на Държавен фонд „Земеделие” още през 2016 г. именно с цел гражданите да подават сигнали за нарушения и всичко да бъде законно. На въпрос къде може да бъде намерен този списък Порожанов заяви, че няма да рови в сайта, но все пак, ако списъкът не е качен, това ще бъде направено до края на деня.

Всъщност списък действително е качен още през 2016 г. Но в него не са посочени нито сумите, нито кой е реализирал проектите. За голяма част от обектите е посочено само населено място, но не и точен адрес.

 

Отговор

Проверките не са с фонд „Земеделие”

Прокуратурата разследва и земеделското ведомство

Освен всички 746 къщи за гости, прокуратурата проверява Министерство на земеделието, храните и горите и Държавен фонд „Земеделие” за всички програми, финансирани от Европейския съюз. Това съобщиха от държавното обвинение. Оттам допълниха, че проверките се извършват в рамките на правомощията на прокуратурата, възложени са на органите на МВР и не се осъществяват съвместно с министерството и фонд „Земеделие”. Повод за нарочното съобщение стана изявление на министър Румен Порожанов, че са „разпоредени 100-процентови проверки на къщите за гости”.

Акцията стартира на 23 април по разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров. „Няма пречка да бъде ангажирана наказателна отговорност и на държавни служители, ако се установи, че са осъществили престъпления по програмата за къщи за гости - независимо от техния ранг дали са бивши или настоящи”, заяви зам.-главният прокурор Иван Гешев. Във връзка с проверките в министерство на земеделието, Гешев уточни, че Румен Порожанов е бил ръководител на фонд „Земеделие” в периода 2014-2018 г. „Ще бъде проверено дали е осъществен необходимият контрол, защото той е принципал”, обясни зам. главният прокурор.