Президентът на БФСки Цеко Минев пред „Труд news“: Дори не бях мечтал за кристален глобус и толкова световни състезания в България

Банско ангажира целия свят с позитивна новина за България

Алберт Попов се бори срещу нации с бюджети по 60-100 милиона евро

След историческата победа в ските на Алберт Попов в Мадона ди Кампилио, през изминалия уикенд най-добрите в света на сноуборда премериха сили в Банско, а Радослав Янков зае трето място в паралелния гигантски слалом в неделя. За първи път в историята на сноуборда имахме двама български състезатели в топ 5, показвайки развитието на спорта в последните години. Президентът на БФСки Цеко Минев, който е основното движещо лице на това събитие, говори пред „Труд news“ за организацията и значимостта на събитието, за бъдещето на ски спорта в баланса с природата.

- Банско вече години наред приема състезания и натрупа огромен опит като домакин. Може ли да се надяваме, че самото събитие, а не отделен спортист, ще се превърне в „голямата звезда“ и в своеобразна институция?
- Банско наистина е припознат като курорт от световна величина. За да направиш такова събитие, трябва да се докажеш пред Световната ски федерация. За едно състезание на опашка чакат 30-40 курорта, които искат да са домакини. Сезонът включва около 30 събития, част от които са непоклатими - като Кицбюел, Венген, Аделбоден и др. Остават няколко позиции, за които се бори цял свят. Най-хубавото за нас е, че вече сме се утвърдили като един от традиционните организатори. Основното е, че във федерацията имаме подготвени хора, които знаят как се правят трасетата и пистите съобразно изискванията на Световната Ски Федерация. Част от екипът ни е достигнал най- високото ниво и пое подготовката на трасетата на три зимни олимпиади - от Сочи, през Пьонгчанг до Пекин.

- Друг вид реклама на България е победата на Алберт Попов в слалом за Световната купа...
- Победата в кръг от Световната купа е наистина огромен повод за историческа гордост за нашата страна. Такова събитие се е случило за последно през 1980 г. от Петър Попангелов. Това накара целият свят да говори за България и Алберт Попов. Водещите медии от Италия, Австрия, Германия и много други го отразиха на първа страница, а Евроспорт пусна дълъг и много позитивен репортаж за България и Банско. Гледаемостта на ските в света е около 500 милиона зрители. Ангажираха целия свят с новина от България, при това позитивна и красива. Сега е нашето време и цялото състезание ни се получи като за картичка.

- Съобщихте, че България ще бъде домакин всяка втора година на старт от Световната Купа по ски между 2027 - 2034.
- Да това е така, благодарение на неуморната работа през последните години и промяната в календара, която настъпи откакто Йохан Елиаш стана президент на ФИС. Централизирането на телевизионните права допринесе за това. След две години на трудни преговори с всички федерации, се стигна до съгласие и това ще помогне както да има по-голяма предвидимост, така и да се увеличи наградният фонд за състезателите. Горд съм, че успяхме да се преборим да имаме 2 събития в България. Така ще имаме Световна купа за мъже - слалом и гигантски слалом, всяка втора година. В другите години имаме възможността да имаме и жени или сноуборд, в зависимост от цикъла с олимпиади и световни първенства.

- Къде е България на картата на световните ски? Преди време се заговори за Формула 1 у нас, на което възраженията бяха, че не сме част от световната автоиндустрия и у нас се карат стари коли...
- БФСки е една от най-старите федерации. Миналата година навърши 100 години. Тя е основана само три дни след Световната Федерация по Ски. Това е доказателство че ски спорта в България се развива от много години, но за съжаление не с еднакво темпо през целия период. Въпреки това ние имаме вековна история, която ни е формирала като характери и е в основата на толкова много постижения, които имаме. За сравнение в страна като Австрия ските са религия, по-популярни са от футбола дори, но всичко минава през инфраструктурата, която те развиват целесъобразно от години. В Китай олимпиадата бе катализатор за развитието на зимните спортове и държавата взе решение да инвестира над 200 милиарда долара. Тяхната стратегия включва изграждането на 1000 курорта до 2030 г. и над 300 милиона скиори. Така е когато имаш природните възможности и когато това е националния интерес.
В България една трета от територията са планини, имаме над 140 върха над 2000 метра. Със сигурност има потенциал за развитието на още малки зони, а всички знаем, че това значително увеличава поминъка на региона и би се борило ефективно с демографската криза. Алпийските общини със ски туризъм в Австрия се превърнаха от най-бедните в едни от най-богатите. Индустрията ски спорт е свързана с много сектори - хотелиерски, мебелен, хранително-вкусов, всякакъв вид търговия. Всички тези долини се хранят от това. Почти навсякъде става въпрос за частна инициатива, дори когато има нужда от някаква подкрепа от държава или общини, ефектът е, че има много повече допълнителни данъци, намалява безработицата, развива нови сектори на икономиката. Зимата може да е няколко месеца, но на същите тези места се развива и летен туризъм. Бумът на летния планински туризъм в цяла Европа е изкючителен. Необходимо е да намерим баланс с природата. Със сигурност, когато има желание и стратегия, можем да съчетаем икономическото развитие с опазването на околната среда, така че тези два процеса да вървят ръка за ръка. Относно Формула 1 в България, надявам се един ден да имаме и писта за Формула 1.

- Преди време често ви питаха дали освен домакинствата на състезания от Световната купа БФСки ще има и състезатели на световно равнище. Сякаш този въпрос вече отпадна...
- Когато дойдох в тази федерация преди 20 години, не съм си и помислял, че някой българин, в която и да е дисциплина, ще е носител на кристален глобус. Или, че в България ще има състезание по спускане от Световната купа. Е, случи се. Когато Радослав Янков го постигна, отидохме при тогавашния министър на спорта Красен Кралев и помолихме във всички възможни центрове да се работи приоритетно с деца за сноуборд. Срещнахме подкрепа и програмата бе задействана в 4 центъра. Сега Радо дойде и ми каза - „на това момче Петър Гергьовски от Чепеларе му казах да се запише в клуба“. А днес Петър вече е карал на финали на Световна купа. И под това поколение идва следващо, също със силни състезатели, със силни треньори, затова Радо казва, че е спокоен за бъдещето. Имаме таланти като Тервел Замфиров (световен юношески и студентски шампион и четвърти на Световната купа в Банско) Кристиан Георгиев (световен юношески шампион), Александър Кръшняк (двукратен световен вицешампион), Малена Замфирова (втора на Европейската купа в Банско 2024), Андреа Коцинова (сребърен и бронзов медал от младежкия олимпийски фестивал 2023 г.) и др. Искаме и през Алберт да постигнем нещо подобно. През програмата „Научи се да караш ски“ са минали 45 000 деца, отзивите са много добри. Това ни е едно от най-големите постижения като федерация. Но отново стигаме до въпроса за инфраструктурата. България има възможност да направи съоръжения по цялата Стара планина. Жалко е, че на държавно ниво не се разбира, че е необходимо много малко - да се оправи законодателството така, че частната инициатива да създаде инфраструктурата - лифтове, писти и съоръжения за технологичен сняг. Така този спорт може да стане достъпен за всички наши деца и бъдещи шампиони.

- Вие сте член на Съвета на ФИС, какви са насоките за развитието на ски спортовете в световен мащаб за следващите години? На последните откривания на сезона в Зьолден дори имаше изявления за звезди като Микаела Шифрин, които звучаха като своеобразен екологичен екстремизъм...
- Не бих го нарекъл екологичен екстремизъм, може би просто махалото е отишло твърде много в едната посока. Очаквам нещата да се балансират. Световната федерация върви ръка за ръка с Опазването на Околната среда. Имаме подписана стратегия от всички страни, която очертава плановете за следващите 10 години и как да развиваме спорта в баланс с природата. Има и раздел, свързан с климатичните промени. Той е в съгласие със световните тенденции.

- Има ли в БФСки различно отношение към зимните ни курорти? Фаворизиран ли е Банско?
- Правили сме и продължаваме да правим състезания и в Боровец, a в Пампорово миналата година имаше Световна купа по сноуборд. Единственият фактор са правилата на ФИС. Изискванията за денивелация, технически изисквания, финални зони - има места, на които не можем да ги изпълним заради природните дадености. Иначе съм говорил с най-големите корифеи в изграждането на зимни курорти в света. Идвали са тук, гледали са всичките ни планини и казаха - България може да има пет супер курорта от средноевропейски мащаб и около шест-седем на регионално ниво. Тогава ще имаме и много повече деца и повече поминък в съответните региони.

- Но ето, че имаме Алберт Попов, който е от София и се е учил да кара на Витоша, а сега спечели слалом от Световната купа...
- Бюджетите на ски федерациите на водещите ски нации са между 60 и 100 милиона евро. Казвам го, за да е ясно срещу какво се бори Алберт. Но той си е закърмен от малък със ските на Витоша, благодарение на майка му Мартина, която е много силен човек и това е допринесло за неговите успехи, както и неговите първи ски учители. Аз бях човекът, който u предложи Алберт да отиде в Австрия още в гимназията. Може би помните и тежката катастрофа там, която той преживя - след нея му казах, че трябва сам да реши дали иска да продължи. Показа много силен характер и целеустременост. След това решихме да тренира с германския отбор със своя треньор Иво Борисов. Научи много там, а това ни даде увереност, че нещата рано или късно ще се случат. Огромна подкрепа оказаха и Марк Жирдардели, и Алберто Томба, и Килиан Албрехт, който е мениджър на Микаела Шифрин. След слалома в Гургъл през ноември и тримата ми се обадиха независимо един от друг и ми казаха - да знаеш, ще се случи, вярваме в него. И ето, случи се победа от Световната Купа на 8 януари. Какво да кажа - 45 години стигат... Това, което Алберт направи, винаги е било моя мечта - това е история. Да повторим това, което сме имали. Смятам, че той е прекрасен посланик на България и пример за всички подрастващи.

- А може ли и София да се възползва от все по-голямата му популярност, например за някой нощен слалом от Световната купа на Витоша?
- Всичко може, всъщност това отдавна сме го говорили с ФИС. Казват: „Пистата става, но трябва цялата инфраструктура да се смени“. Трябва осветлението да е различно, за да може да работят съвременните камери. На Витоша може да се направи и гигантски слалом, и слалом, и нощен слалом, които да влязат в спортната история. Ако държавата даде необходимите разрешения, това може да се случи в рамките на 3 години. Не е толкова сложно. Има ли желание, всичко може да стане. ?Колкото по-бързо се предприемат необходимите законови промени, за да се изгради необходимата спортна инфраструктура, ще има възможност за всички малки ски зони, включително и Витоша, да се подменят ски съоръженията, за да може да се роди новият Алберт Попов!

Нашият гост

Цеко Минев е роден в София през 1960 г. Завършва специалност „Cчетоводство и контрол“ в УНСС. В ролята си на бизнесмен и предприемач е известен като акционер в Първа инвестиционна банка, а като спортен ръководител – с дейността си в ски спорта.

Президент на Българската федерация по ски от 2003 г. Член на Съвета на Международната ски федерация (ФИС) от 2021 г. Вицепрезидент на БОК, отговарящ за развитието на зимните спортове, главен организатор на 11 събития от Световните купи по алпийски ски и сноуборд в България.

Още от (Интервюта)