Приятелството е важно за повечето хора и е резултат от нормални отношения в човешкото общество. Същевременно е известно, че самотата често влияе отрицателно върху човека, не само в емоционален, но и във физически план. Разбира се, напълно нормално е човек да иска време, в което да остане сам в своето лично пространство. Но същевременно е важно да се поддържа социален живот. От Medical News Today търсят отговор дали приятелските отношения имат положителен ефект върху хората и тяхното физическо здраве.
Все пак човекът е социален вид. Приятелски отношения се наблюдават и при повечето видове животни, като при маймуните, слоновете, делфините, китовете и др.
В основата на приятелството е това, че един човек предлага нещо, което е ценно за друг. Като това може да включва най-различни причини, дори близки спортни или политически пристрастия, сходни разбирания, начин на живот или друго. Социалните връзки и взаимодействия имат отношение и към оцеляването на хората. Споделянето и взаимопомощта дава сигурност, защита и удоволствие от общуването и живота.
Хората имат нужда от завързване на връзки и приятелства, както имат нужда от храна, вода или кислород. Децата по-лесно се сприятеляват от възрастните, за които е по-трудно, но за щастие се поддържат и немалко дългогодишни приятелства.
Има редица проучвания, като това, което установява, че момчета, които са имали много приятелства в детството, са с по-ниско кръвно налягане и теглото им е в норма за разлика от по-недружелюбните. Друго изследване показва, че възрастни хора, навършили 80 години, показват много по-добро състояние на когнитивните си способности, когато имат добри социални взаимоотношения. Освен това приятелството спасява от чувството за самота, която може да доведе до психични проблеми, депресия или други негативни състояния. Затова е несъмнено положителното му влияние върху психичното здраве. Чувството за приятелство смекчава самотата и носи удовлетворение от живота, също самочувствие и спомага дори физическото здраве.
Някои проучвания показват, че когато липсват социални взаимодействия, се увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания и високо кръвно налягане. Едно обобщаващо изследване, което включва данните на над 300 000 души, установява, че хората с по-силни социални връзки имат 50% по-висок шанс за оцеляване от тези без, като средно продължителността на живота им се увеличава със средно 7,5 години.
Наблюденията на учените показват още, че силните приятелства намаляват рисковите фактори за доброто здраве. Това има отношение към обиколката на талията, високото кръвно налягане и нивата на възпаление. Освен това приятелите могат да повлияят на начина на живот, като допринесат за възприемането на здравословни навици. Проучване от 2017 г. установява, че хората, които спортуват в групи, дават по-добри резултати. Също така показват по-ниски нива на стрес, в сравнение с тези, които изпълняват упражненията сами.
За да има всички гореспоменати положителни ефекти, приятелството трябва да е качествено. Не трябва да се забравя, че някои приятели могат да доведат и до негативни навици и последици за здравето. Затова е важно с кого споделяме живота си. Какво по-хубаво от това, че приятелството може да доведе до общуване, повече здраве и радост от живота, а и да го направи по-продължителен.