Пробив: Японско лекарство предизвиква поникване на нови зъби при възрастни

Първите изследвания за показали 60% успеваемост

Векове наред загубата на човешки зъби е означавала да живеете с постоянна празнина в усмивката си или да разчитате на изкуствени заместители. Но едно новаторско откритие на японски изследователи може да промени тази реалност завинаги, предлагайки възможност за естествено възстановяване на зъбите там, където са били изгубени.

Японски учени, водени от д-р Катсу Такахаши от Висшето училище по медицина на университета в Киото, са разработили лекарство, което може да стимулира тялото да израства нови зъби – пробив, който един ден може да направи зъбните импланти и протезите нещо от миналото, пише Japan Daily.

Това, което прави откритието революционно, е, че то преодолява едно от фундаменталните ограничения на човешката биология: за разлика от някои животни, които непрекъснато сменят зъбите си през целия живот, хората обикновено получават само два комплекта – млечни зъби и постоянни зъби.

„Това представлява промяна на парадигмата в начина, по който мислим за загубата на зъби“, обяснява д-р Такахаши. „Вместо да заменяме липсващите с чужди материали, ние отключваме пасивната способност на тялото да израства нови.“

В основата на този пробив е протеин, наречен USAG-1 (Uterine Sensitization Associated Gene-1), който действа като естествен инхибитор в пътя на развитие на зъбите. Казано по-просто, USAG-1 функционира като „спирачка“, която предотвратява непрекъснатото образуване на зъби при хората.

Лекарството, разработено от екипа на д-р Такахаши, действа като блокира активността на този протеин. Когато USAG-1 се неутрализира, той освобождава биологичните ограничения върху развитието на зъби, което позволява растеж на нови дори в зряла възраст.

Процентът на успеваемост при опитите с животни (мишки и порове) е впечатляващ – приблизително 60% от лекуваните субекти са развили напълно функционални зъби. По-важното е, че зъбите, които са израснали, показват нормална структура, включително правилен емайл, дентин, пулпа и образуване на корени, и са свързани по подходящ начин с челюстната кост.

С тези положителни резултати екипът на д-р Такахаши сега се подготвя за клинични изпитвания върху хора, планирани да започнат през 2025 г. Тези опити първоначално ще се фокусират върху индивиди с вродена агенезия, състояние, засягащо приблизително 1% от населението, при което определени зъби никога не се развиват.

Най-четени