Очаква се количеството електроенергия, необходимо за захранване на световните центрове за данни, да се удвои през следващите пет години, според доклад на Международната агенция по енергетика (IEA).
По-голямата част от увеличението се дължи на разработването и използването на все по-мощни AI модели.
До 2030 г. центровете за данни ще консумират 945TWh (тераватчаса) електроенергия всяка година, сочи докладът - три пъти повече от цялото Обединено кралство.
Нарастването на търсенето, което се предвижда да бъде силно концентрирано около световните технологични и населени центрове, ще окаже натиск върху комуналните компании, мрежовата инфраструктура и планетата.
„Изкуственият интелект е една от най-големите истории в енергийния свят днес“, казва Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ. „В Съединените щати центровете за данни са на път да са отговорни за почти половината от растежа на търсенето на електроенергия. В Япония - повече от половината, а в Малайзия - до една пета.“
Големите технологични фирми не са склонни да дават подробности за това колко енергия използват, за да обучават и управляват своите AI модели.
Но докладът изчислява, че обучението на GPT-4, един от по-мощните големи езикови модели, разработени от OpenAI, е отнело 14 седмици и е използвало около 42GWh (гигаватчаса) електроенергия.
Това се равнява на дневното потребление на електроенергия от около 28 500 домакинства в развития свят или 70 500 домакинства в по-бедните страни.
Използването на AI за изпълнение на задача, известна като умозаключение, също може да бъде много енергоемко.
За да генерира шест секунди видео клип, AI модел изисква осем пъти повече електричество, отколкото е необходимо за зареждане на мобилен телефон, или почти два пъти повече от необходимото за зареждане на лаптоп, заключава докладът.
В САЩ центровете за данни, които до голяма степен се изграждат за обучение и работа с AI, се очаква да консумират повече електроенергия до 2030 г., отколкото производството на всички енергоемки стоки в страната, включително алуминий, стомана, цимент и химикали, установи доклад на IEA.
Но агенцията също така прогнозира, че AI ще бъде основен инструмент за информиране как да управляваме бъдещото търсене на енергия, да проектираме по-ефективни центрове за данни и да ускорим разработването на нови, по-чисти източници на производство на електроенергия.
Две основни промени доведоха до революцията на изкуствения интелект и неговото невероятно търсене на мощност.
Цената на "компютъра" - процесорите и свързаните сървъри за изграждане на центрове за данни - е спаднала с 99% от 2006 г. насам.
Количеството изчисления, използвани за обучение и управление на най-съвременни AI модели, се е увеличило с умопомрачителните 350 000 пъти само за десетилетие.
В зависимост от използваните енергийни източници, развитието на AI може да увеличи въглеродните емисии и консумацията на вода, необходима за охлаждане на сървърите.
Американските технологични фирми вече се борят да намерят достатъчно енергия, за да задоволят нарастващите си нужди от центрове за данни, както и компютърния хардуер, необходим за тяхното управление.
Проучване на Reuters сред 13 големи американски доставчици на електроенергия установи, че почти половината са получили заявки от компании за данни за енергия, която би надхвърлила текущото им пиково търсене.
Това е една от ключовите несигурности в доклада на МАЕ.
Малко вероятно е да рискуват прекъсвания на електрозахранването, за да отговорят на търсенето на AI енергия. Но страните, които агресивно се стремят към развитие на AI, ще трябва да изградят много повече производство на електроенергия.