Продават играчки с канцерогенни вещества

Продават играчки с канцерогенни вещества

Европейската комисия с доклад за безопасност на стоките

Бижута с опасни метали се предлагат в онлайн магазините

Нарушения са открити и в бебешки кошари

Играчки, съдържащи канцерогенни вещества, и дамски бижута, направени от опасни метали, се продават в магазините. Това е показала проверка на Европейската комисия, сочи публикуваният є доклад по програма CASP за Координираните дейности за осигуряване на безопасността на продуктите с цел Защита на потребителите в Европа.

Взети са 686 проби от продукти в седем категории, 355 от 507-те изпитани продукта не отговарят на нито едно от изискванията, посочени в плановете за изпитване. От тях 30 продукта са оценени като представляващи сериозен риск, 47 - с висок риск, 26 - със среден и 148 - с нисък.

При детските играчки са изследвани 220 проби от балони, бои за рисуване с пръсти и гумени играчки. В 80% от тях са открити нитрозамини, които са канцерогенни химични съединения и могат да бъдат опасни, особено ако присъстват в играчки за малки деца, обясняват експертите.

Специално внимание е било отделено на онлайн продажбите на бижута, които могат да съдържат опасни метали. Изпитванията са били извършени в акредитирани лаборатории в държавите-членки на ЕС, и е бил направен преглед на широк набор от бижута в съответствие с приложимите европейски стандарти. От пробите, 37% не са отговорили на изискванията, а 63% - са отговорили.

Тъй като много родители купуват катерушки, люлки и къщи за игра за децата си е от съществено значение да се купува оборудване за игри, което отговаря на изискванията на ЕС за безопасност. Затова инспекторите са тествали 61 проби на стоки за игра на открито. При 79% от тях се оказва, че не отговарят на изискванията за безопасност.

Само 20 на сто от интерактивните играчки за деца са безопасни, показва още изследването. В същото време използването им и неправилното им сглобяване и монтиране представляват рискове за децата при игра, като заклещване, удушаване, изкълчване или падане от оборудването.

Сериозни нарушения са открити и в бебешките легла тип гнездо, бебешките кошари и спалните чували В категорията - 97% от пробите не отговарят на изискванията, а едва 3% са безопасни. Не се спазват правилата и при детските столчета за кола, които са задължителни в почти цяла Европа. Проверката обаче е показала, чe от анализирани 7 продук­та, 43% отговарят на изискванията, а 57% - не.

От 89 тествани уреда

Скари и тостери крият риск за потребителите

Проверени са 89 малки кухненски уреди, сред които и тостери.

Опасни за потребителите се оказват и уреди като тостери и скари, каквито има във всеки дом в Европа, включително и в България. Затова Европейската комисия е изследвала в категорията Малки кухненски готварски уреди минифурни, фритюрници, скари и тостери.

От тези продукти са анализирани 89 проби, при които съотношението е 63%, които отговарят на изискванията за безопасност, и 37% - не.

Макарите с кабели и разклонителите за кабел се срещат в домовете в цяла Европа и затова е изключително важно да се купуват продукти, които отговарят на изискванията на ЕС за безопасност. При анализа на 70 проби в категория Кабели, съотношението на продуктите, които отговарят на изискванията и тези, които не, е 23% към 77%.

Най-четени

На живо

Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура