Всички сме уникални и трябва да се харесваме
Проф. д-р Дениз Демирюрек е преподавател по анатомия в университета Хачетепе в Анкара, Турция, повече от 30 години. Бил е декан на Медицинския факултет в същия университет. Началник е на отделението по мезотерапия и акупунктура в университетската болница Хачетепе. У нас професорът бе по повод международен лекарски форум, посветен на биоревитализацията и биостимулацията, или казано другояче: как да стимулираме естествената красота. Лекцията на проф. Демирюрек акцентира върху практическите аспекти на лицевата анатомия - как лекарите да могат да правят различните процедури по-безопасно и с по-добър ефект.
- Проф. Демирюрек, кога започваме да остаряваме?
- Да започнем от клетката. Когато теломерите, които са част от клетъчния апарат, започнат да стават по-къси, това означава, че клетката старее. Започваме да стареем от 20-годишна възраст. Само че резултатите ги виждаме на 30-35 г. Преди време се опитвахме да решим проблема със стареенето, а сега направо се опитваме да го избегнем.
- Възможно ли е?
- Първо трябва да сме наясно какво точно представлява стареенето и, второ, да правим нещата по правилния начин, за да избегнем процеса на стареене или да го отложим. Всички сме уникални и трябва да се грижим за себе си. Не можем да избегнем нашия набор от гени, но можем да премахнем заобикалящите ни неща, които ни карат да остаряваме. Първото правило е здравословен начин на живот. Второто е да познаваме добре себе си и да търсим подкрепата на професионалисти. В миналото медиците от естетичния сектор се опитваха да поправят щетите, причинени от стареенето, сега те се опитват да помагат на естествените процеси, които водят до избягване на стареенето и до подмладяване, вместо да се борят със самото стареене.
- Когато забележим признаците на стареене, при кого е по-добре да отидем – при дерматолог или при пластичен хирург?
- И при двамата. Зависи кога стартирате. Ако е в по-късна възраст, може би е по-добре да се започне с пластичния хирург и евентуално да се продължи с дерматолог. Ако се започне по-рано, като профилактика, е по-добре да се потърси първо дерматолог.
- Вярно ли е, че ако се направи лифтинг с конци, това би попречило на пластична намеса по-късно?
- Благодаря за въпроса, защото е важен. Двете неща не се изключват. Въпросът е, че ако има лифтинг с конци, след него може да се направи пластична хирургия. Ако обаче е извършена пластична операция, след това е много трудно да се направи каквато и да е процедура, тъй като вече е променена самата конструкция на лицето. Затова след всякакви биостимулиращи и биоревитализиращи процедури, включително и повдигането с конци, може да се извърши пластична хирургия.
- В България напоследък нашумя темата с ботокса, след като няколко жени постъпиха в болница с усложнения след прилагането му. Проучено ли е как продукти от рода на ботокс, филъри, конци ще реагират в бъдеще и могат ли да предизвикат сериозно заболяване?
- Можем да попитаме естетичния лекар какъв продукт използва – дали е сертифициран, дали той самият има опит с него. Ние сме ценни и е много важно какво ни е правено, за да може, когато нещо не е станало както трябва, то да бъде коригирано. Ботоксът е един от продуктите, използван от много дълго време. Проблемът е, че има много фалшиви продукти и много хора, които без съответната квалификация правят процедури. За да има някакъв контрол, трябва пациентът винаги да иска информация какъв продукт му се прилага, дали е одобрен от американската или европейската асоциация по безопасност на лекарствата. И съответно – каква диплома има лекарят. Дали е лекар на първо място, какъв опит има, бил ли е някъде на обучение да поставя точно този продукт.
- Ако дълго време се слагат филъри, ботокс и други продукти, може ли някога да се възвърне естественият вид на лицето, или настъпват необратими промени?
- Най-правилното е филъри, ботокс да се поставят по индивидуален план, съставен от лекаря, който прави процедурата. Тогава е възможно да няма изобщо никакви дълготрайни последствия. Затова е важно да се намери точният специалист, независимо дали става дума за базово подмладяване на лицето или за по-високоспециализирани процедури. Може да се намери правилният начин за всеки един човек. Всеки от нас е уникален. Това, което е подходящо за анатомията на един, може да не става за друг.
- Кой днес определя стандартите за красота – лекарят, пациентът, социалните мрежи? И защо след естетична намеса много жени изглеждат еднакво?
- Приликата се получава, защото всеки иска да прилича на някого, но това не е правилно. Специалистът трябва да направи оценка и да предложи процедури, с които пациентът да изглежда естествено, а не като някой друг. Важно е човек да бъде себе си, своето по-младо аз, а не някой друг.
- Как би трябвало да изглежда една жена на 40 години, например?
- Човек преди всичко трябва да се чувства и да изглежда здрав. Здравословният външен вид на всяка възраст е уникалният вид на човека, а не приликата с някой друг. Трябва да харесваме себе си, да се разбираме със своето собствено аз, а не да очакваме нереалистични неща от естетичния лекар и после да имаме психологически конфликт, че не сме получили това, което сме искали. Когато се погледнем в огледалото, трябва да се харесваме такива, каквито сме. Дори да подобрите нещо, то трябва да е в унисон с очакванията ви. С други думи: трябва да се обичаме и да се харесваме. И да изглеждаме здрави.
Подкаст с Виктор Блъсков: Български "фактчекъри" и глобалисти, работили по схема за цензура