Проф. Николай Витанов от БАН, пред „Труд news”: Ако спечели Тръмп, възможностите за кабинет пред Борисов ще се увеличат

Проф. Николай Витанов от БАН, пред „Труд news”: Ако спечели Тръмп, възможностите за кабинет пред Борисов ще се увеличат

Българският народ е страшно търпелив, но като му свърши търпението, става страшно жесток

Гласуването с машините не е надеждно, а по протоколите играе химикалката. Политическата система е тръгнала към нищото и продължава да върви натам, казва пред  „Труд news” професорът от БАН Николай Витанов. Питаме го за математическата му прогноза за кабинет, за разминаването между резултатите от флаш паметите на машините за гласуване и окончателните протоколи на секционните комисии.

- Какво означава 3,999 процента резултат за „Величие“ - за какво говори той, професор Витанов? Досега не е имало три цифри след десетичната запетая.
- Някой иска да покаже колко точно са събраните гласове, обаче според мен това е повече гаф отколкото прекалена прецизност, защото трета деветка наистина не е имало. Второ, един човек, който е учил малко повече математика, и ако се приеме, че се закръглява до втора цифри до десетичната запетая или точката, третата деветка означава, че това 3,999 процента е четири. Добре казват от ЦИК, че няма да закръгляват, и че не стигат 20 гласа. Обаче това веднага поставя другия въпрос – дори политици, дори високорангови, че купеният вот на тези избори е поне 10%. Първо, ако се махне той, тази партия, която беше с 3,999 процента, тя ще е вътре. Второ, ако взимат да се преброят отново гласовете, като нищо ще изникнат двайсетина гласа повече за същата тази партия и тя ще се окаже с 4,001 процента, например. От другата страна на границата. Така че това според мен е гаф, който не знам по какви причини беше направен. Ако аз трябваше да правя такова нещо, тази партия щеше да е поне няколко хиляди гласа под чертата, а не 20.

- Да разбирам ли, че допускате, че има и стъкмистика?
- Разбира се, то се видя по телевизията се размятаха протоколи, където гласовете за тази партия са записвани за други партии. И те бяха горе-долу 20 от 2-3 протокола, така че сигурно има и още. Аз уважавам практиците, независимо от това колко десетки милиона хора са избили, та един такъв е казал – няма значение как се гласува, важното е кой брой.

- В случая кой брои?
- В случая броят избирателни комисии, които са съставени от членовете на политическите партии.

- А не брои ли „Информационно обслужване“ в крайна сметка?
- Точно така. И изведнъж разни хора, които нямат голямо представяне по медиите, получават преференции от хиляди гласове и т.н. Тоест има големи проблеми в нашата избирателни системи.

- Бихте ли казали от математическа гледна точка кои са най-кризисните звена в изборното ни законодателство?
- Проблемите са много. Най-напред избирателните списъци, машините, след това начинът на броене на гласовете в секционните избирателни комисии и т.н., като стигнете до ЦИК.

- Как бихме могли да си обясним данните, изнесени от „Демократичен център“, от анализа с изкуствен интелект. Оказва се, че във всяка пета секция има разминаване между данните в протокола с тези от флаш паметите на машините. Какво означава това?
- Това означава, че каквото е записано в протокола, не съответства на паметта на машините. И това, като е 20 процента, то означава само едно – дори гласуването на машини не е толкова надеждно, колкото ни го представят. И ако 20 процента от протоколите са сгрешени, то човек започва да си мисли честни ли са изборите.

- Какво може да се направи по отношение на разминаванията?
- Трябва да се ограничи играта на химикалката по бюлетините. И е време да се види дали съставът на избирателните комисии трябва да е такъв, какъвто е в момента – тоест да се попълва по този начин, по който в се попълва момента или да се прави по друг начин. Но откъде ще намерите десетки хиляди независими участници в избирателния процес, трудна работа. Тъй че практически погледнато, възможностите за влияние там са малко и когато попаднете в такава държава, където химикалката играе доста яко, целият изборен процес се опорочава. Там трябва да се мисли по-глобално за това как да се организират как да се организира той, така че няма такива работи.

- Смятате ли, че ако има не само административни, но истински наказания по НК, тогава биха се държали по друг начин – защото НК предвижда наказания от 1 до 5 години за фалшифициране на изборни резултати.
- Още класикът Шан Ян, който е поставил основата на първата империя в Китай, в неговата книга „Книгата на владетеля на областта Шан“ дава чудесно математическо определение кое е силната държава. Силната държава е държава, в която на една награда има десет наказания. Слабата държава е тогава, когато има една награда на едно наказание. Според това определение ние каква държава сме? Ние сме откъм слабите държави, та оттам нататък, ако тръгнем да засилваме наказанията, ние ще се издигаме нагоре в тази класация, но най-отгоре е тоталитарната държава. Така че трябва да внимаваме. Но идеята ви е правилна – понеже сме много слаба държава, ако се засилят наказанията и се въведат такива за изборни нарушения в избирателните комисии, това до известна степен ще подобри работата им, защото страхът както е казал Мао Дзедун, е много силен мотиватор. Той мотивира хората да не вършат действия, които противоречат на официалната линия. Като няма страх от наказание, химикалката играе.

- След всички избори, които преминават, партиите се сещат, че трябва да се изчистят списъците с мъртви души. Най-напред искам да ви попитам какво значат тези мъртви души в списъците и колко са те?
- Мъртвите души са хора, които присъстват в избирателните списъци, пък ги няма – починали са или изобщо няма такива хора. Колко са те – може би най-точно биха могли да ви кажат от „Информационно обслужване“, но да кажем в момента имаме 6,5 млн. избиратели, пък то населението на България е по-малко.

- Според МВР личните карти, които си издадени, са около 5,5 милиона, като тук влизат и хората на 14 г.
- Значи има поне 1 милион мъртви души в тези списъци, които трябва да се изчистят. Обаче идва въпроса – всички знаят, че ги има, но никой не ги чисти. Защо? Защото трябват действията, а действията се предшестват от воля. Тоест някой трябва да иска да го направи.

- Как може да се случи това?
- За да иска някой да го направи, трябва да има интерес да се направи. Решаващият въпрос тук е – има ли го интереса в тези, които могат? Заключението е, че интерес няма в никого от тях, защото всички са доволни от това положение, че има мъртви души и с това може да се манипулира. И понеже всеки си прави сметката, че може да дойде на власт, той държи този резерв от милион, от милион и нещо мъртви души в списъците, за да му е по-лесно на изборите. Защото човек, като вземе властта, и народът установи за пореден път, че това, което му се обещава, не се изпълнява и тръгне да наказва, този резерв от мъртви души може да се използва да се позадържи властта още някакво време.

- Как да се използва, какъв е начинът?
- Много лесно. Тези хора могат „да гласуват“ по един или друг начин.

- Тоест гласовете им скачат в урните?
- Да, гласовете им отиват в урните. Може да се програмират машините така че да гласуват както трябва. Може би сте гледали, машинният запис от САЩ, където един нещастен човек 15 пъти се опитва да гласува на машина за Доналд Тръмп и накрая машината накрая му показа Камала Харис и му зачете глас за нея.

- Да се върнем на списъците – как могат да се изчистят мъртвите души от тях?
- Кои са мъртвите души много добре се знае и те биха могли да бъдат изчистени много лесно. Просто трябва да се сравнят две-три бази данни. 

- В момента има разминавания между данните на ГРАО, НСИ и МВР.
- Да и в трите звена има списъци, които могат да бъдат сравнени и да се изчисти списъкът с избиратели от „мъртвите души“. В каква държава живеем, ако не могат да се направят избирателни списъци, които да съдържат реалните избиратели. То е смешно! Ако цялата държавна администрация не може да направи това, защо работещите в нея получават заплати? Повечето политици твърдят, че единственият начин е чрез активна регистрация – гледат какво е в САЩ и се опитват да го прехвърлят при нас. Но тук има един феномен – ако се въведе активна регистрация, тия дето искат да я въведат най-много ще пищят. Защото тия дето най-много говорят няма да отидат да се регистрират, а под строй ще бъдат регистрирани едни други и изборите ще станат още по-весели. А тия дето искат активна регистрация ще паднат, защото техните гласоподаватели може да отидат да гласуват, но няма да отидат първо да се регистрират и след това да гласуват, защото смятат това за загуба на време. Но избирателните списъци не са най-големият проблем. 

- Кажете кои са по-големите проблеми.
- Гласува се на хартия – играе химикалката, гласува се с машини – там може да се манипулира софтуерът. Следващият проблем е, че ако резултатите не са каквито трябва, започва прехвърляне на гласове от една партия на друга в секционните комисии. И накрая се появява някакъв резултат 3,999% - 20 гласа не достигали на партията Х... В последното никой не вярва, защото грешките са толкова големи, че човек не вярва, че гласовете са точно преброени и на тази партия не ѝ стигат точно 20 гласа. Компрометирана е цялата избирателна система. Народът не е толкова глупав, той казва: Стига. Какви са тези глупости, гледаме по телевизията как се дописват и надписват бюлетини, а те ни казват, че на една партия не ѝ стигали 20 гласа. Това е нагласено. Така ми казват хората, които ме спират по улиците и коментират изборите.

- Смятате ли, че има основания за касиране на изборите?
- Ако бъдат атакувани в КС, нищо чудно да бъдат касирани. Ако забелязахте, КС беше тихичко попълнен и оттук нататък може да последват интересни събития. За касиране вече може и да се намери мнозинство в КС. Тогава доверието в избирателната система ще се срине напълно, на повторни избори един политик ще вземе още повече гласове, поради факта, че неговите гласове не се влияят много много от това дали ще са касирани изборите. А какво ще се случи с останалите, не ми се прогнозира!

- От „Величие“ обявиха, че ще изпратят искането си за пълно или частично касиране до президента. Смятате ли, че той ще го внесе в КС?
- Трябва да събере достатъчно храброст, защото веднага към него ще полетят обвинения, че, видите ли, той прави това, преследвайки собствените си политически цели. Ако КС касира изборите, това е един голям шамар за политическите партии. И кой печели от това – президентът.

- Защо да печели той, след като няма нито политически проект, нито идея за такъв в близко бъдеще?
- Аз съм дефинирал температура на българското общество и тя е равна на процента негласуващи. В момента температурата е 70 градуса. Ако изборите бъдат касирани и обществото стане недоволно, температурата ще се вдигне, а над 85 градуса политическата система, която сме изградили, отива да се развива по правилото – Народът не иска, а управляващите не могат да живеят по старому. Нали се сещате за каква ситуация става въпрос?

- В момента какъв е градусът?
- 70 – нали 30 процента гласуват, с купения вот станаха около 38. Моите сметки бяха, че без купения вот щеше да е около 33%. Купеният вот са процентите над прогнозата ми. Това е доста голямо число.

- На колко процента оценявате възможността за съставяне на правителство?
- Нека да мине утре и вдругиден, да видим какво ще се случи в САЩ - кого ще изберат за президент. Всички се смеят, че нашите политици чакат да минат изборите там, ама това е факт. Гледам по телевизиите как от една партия непрекъснато питат защо Борисов не ходел при тях да им предлага да правят правителство. Борисов знае, че тези са умни и красиви, но чака резултатите от САЩ и това ще определи поведението му. То ще е едно, ако спечели Тръмп и съвсем друго, ако спечели Камала Харис. Ако спечели Тръмп, възможностите пред Борисов ще се увеличат, а тази партия, за която си говорим, ще стане много по-сговорчива, защото тя залага на Камала Харис. Ако спечели Камала Харис, нещата ще продължат, както и досега. А те досега бяха седем пъти избори за три години. Що да не отидем на избори за осми път?

- Няма ли опасност гласуващите да станат още по-малко?
- Политическата система е тръгнала към нищото и ще продължи да върви натам. Българският народ е страшно търпелив, но като му свърши търпението, става страшно жесток. До края на търпението не остава много. Като стигне температурата 85 градуса, политическата система няма да има никаква легитимност, не че сега има голяма, но... С 15% гласуващи на изборите каква легитимност ще има парламентът или Министерският съвет? Легитимност ще остане само в една институция, чийто шеф се избира директно от народа. Още на 22 септември казах, че шансовете за съставяне на правителство са неголеми, но Бойко Борисов трябва да се опита на всяка цена да състави правителство. Защото ситуацията не е добра за него – той непрекъснато печели избори, а не може да направи правителство. Имиджът му на победител ще започне да помръква. Ситуацията е сложна. Първата битка в НС ще е за председател.

Нашият гост

Проф. Николай К. Витанов е роден на 2 декември 1965 г. във Велико Търново. Там завършва математическа гимназия със златен медал. Завършил е физика на твърдото тяло в СУ “Св. Кл. Охридски”, където защитава през 1994 г. кандидатска дисертация по физика на кондензираната материя. Професор е от 2010 г.

Специализирал е в Германия, Япония и Франция.

Активно се занимава с математическа социална динамика, има методология за прогнозиране на военни действия и на политически събития. Интересът му към прогнозите започва от това, че по време на ковид пандемията се занимава с процеси в математическата биология и епидемии.

Има над 300 публикации и 10 монографии.

Още от (Интервюта)