Русия и Китай, както повечето страни по света, споделят желанието за равноправно сътрудничество при зачитане на правото на всяка държава на собствен модел на развитие. Това каза руският президент Владимир Путин по време на речта си на откриването на третия форум за международно сътрудничество „Един пояс – един път“ в Пекин, съобщават руски медии.
„Многократно сме отбелязвали, че Русия и Китай, както повечето страни по света, споделят желанието за равноправно, взаимноизгодно сътрудничество с цел постигане на универсален устойчив и дългосрочен икономически прогрес и социално благополучие, като същевременно зачитат цивилизационното многообразие и право на всяка държава на собствен модел на развитие“, каза още Путин.
Путин обърна внимание на факта, че инициативата „Един пояс, един път“ се вписва добре в интеграционните процеси, развиващи се в различни региони на света. В съзвучие с руските идеи е и създаването на интеграционна верига, където ще бъдат напълно осигурени свободата на търговията, инвестициите и труда и ще бъде изградена взаимосвързана инфраструктура, подчерта руският лидер.
„Това е в унисон с нашето добре познато предложение за формиране на голямо евразийско пространство като пространство на сътрудничество и взаимодействие на съмишленици, където ще се комбинират различни интеграционни процеси: „Един пояс – един път“, Шанхайското сътрудничество Организация, Асоциацията на страните от Югоизточна Азия и Евразийския икономически съюз, които Русия успешно развива заедно с партньори в постсъветското пространство“, обясни президентът.
Путин изтъкна важността на факта, че Русия и Китай имат конкретно споразумение за паралелно и координирано развитие на ЕАЕС и програмата „Един пояс – един път“. „Важно е също, че се изпълнява непреференциално споразумение за търговско-икономическо сътрудничество между страните-членки на ЕврАзЕС и Китайската народна република“, добави Путин. Той припомни, че за обединяване на усилията за прилагане на това споразумение беше създадена съвместна комисия, а през февруари тази година беше приета подробна пътна карта, която „включително установяването на взаимодействие между Евразийския съюз и Китай в областта на търговската политика и цифровизацията на транспортни вериги."
Путин благодари на китайския президент Си Дзинпин за поканата за третия международен форум „Един пояс – един път“, като подчерта, че настоящото събитие протича под знака на десетилетие на важни, глобални, ориентирани към бъдещето инициативи, предложени от китайски лидер и насочен към създаването на по-справедлив многополюсен свят.
"Това наистина е глобален план. Съгласен съм с председателя на Китайската народна република, че китайската идея за "Един пояс, един път" логично се вписва в многостранните усилия за укрепване на творческото и конструктивно взаимодействие в цялата световна общност", отбеляза Путин.