Първите шест месеца от втория мандат на Тръмп са били най-„успешните“ сред всички американски президенти след Рузвелт

Първите шест месеца от второто президентство на Доналд Тръмп са били най-„успешните“ от всички американски президенти след Франклин Д. Рузвелт, според анализ, проведен от Newsweek с помощта на изкуствен интелект.

Моделът определя успеха по отношение на законодателните постижения, като се взема предвид степента на контрол над Конгреса, с която се е ползвала партията на всеки президент през съответния период. В интервю за Newsweek, един политолог заяви, че законодателните постижения на Тръмп – като например неговия флагмански законопроект „Един голям красив законопроект“, данъчен и разходен пакет – „отразяват партийната подкрепа в Конгреса“.

Тръмп встъпи в длъжност като президент за втори път на 20 януари, след като спечели президентските избори през 2024 г. с обещания да се справи с нелегалната имиграция, да се бори с „будната“ култура и да намали някои данъци.

Моделът показва, че Тръмп е успял да приеме много от приоритетите си в закон, подпомогнат значително от слабото мнозинство, с което се радват републиканците в двете камари на Конгреса, и от сравнително малкото препятствие от страна на доминирания от консерваторите Върховен съд.

Newsweek помоли ChatGPT да класира постиженията на президентите на САЩ от 20-ти и 21-ви век през първите им шест месеца, като вземе предвид нивото на подкрепа, на което са се радвали в Конгреса.

Моделът даде на Тръмп обща оценка „много висока“, благодарение на законодателство като Закона „Един голям красив закон“ и Закона „Лейкън Райли“.

На 4 юли Тръмп подписа „Един голям красив закон“, след като той беше приет с малка разлика както от Камарата на представителите, така и от Сената. Законодателството намали някои данъци, включително удължаване на данъчните облекчения на Тръмп от 2017 г.; повиши тавана на дълга на САЩ; увеличи разходите за военни и граничен контрол; и намали част от финансирането от Medicare и други социални програми. Според анализ на Бюджетната служба на Конгреса, пакетът ще добави 3,3 трилиона долара към федералния дълг през следващото десетилетие.

Тръмп подписа "Закона Лейкън Райли" на 29 януари, като законопроектът е кръстен на студент от Джорджия, убит от венецуелски нелегален имигрант през февруари 2024 г.

Законодателството изисква лица, които не са граждани на САЩ и са обвинени или осъдени за редица престъпления, включително кражба и нападение над полицай, да бъдат задържани без право на гаранция. То също така дава на щатите повече свобода да съдят Министерството на вътрешната сигурност за прилагане на имиграционните закони.

Анализът на ИИ заключи, че първите шест месеца от втория мандат на Тръмп са били най-продуктивните от първия мандат на Рузвелт през 1933 г. През първите си 100 дни Рузвелт приема 15 закона от „Новия курс“, включително Закона за спешно банкиране.

На трето място в изчисленията на ИИ са първите 100 дни на Байдън, през които беше приет  Американския спасителен план на стойност 1,9 трилиона долара, предназначен за борба с икономическите последици от коронавируса, заедно със Закона за престъпленията от омраза срещу COVID-19 и законопроект, който обявява Деня на юни за федерален празник. Този пакет беше приет, въпреки че демократите и републиканците бяха с равен брой от по 50 сенатори, което даде на тогавашния вицепрезидент Камала Харис решаващ вот.

В другия край на спектъра, ИИ даде най-лошата оценка за първите шест месеца на Теодор Рузвелт, който стана президент през 1901 г., твърдейки, че той не е приел „нито един важен закон преди март 1902 г.“

Бил Клинтън също беше класиран ниско, като ИИ заяви, че единствената му голяма законодателна реформа през първите шест месеца е била Законът за семейния и медицински отпуск от 1993 г.

„Въпреки че Доналд Тръмп е постигнал някои законодателни успехи, те са по-скоро отражение на партийната подкрепа в Конгреса. Не всеки президент в съвременната епоха е имал толкова едномерна партия, която да подкрепя законодателната му програма. Демократическата партия отдавна е коалиция от различни гласове, което затруднява успокояването на всеки член на Конгреса. Както Бил Клинтън, така и Барак Обама откриха това по време на първия си мандат", обяснява Дейфид Таунли, експерт по американска политика в Университета в Портсмут, Великобритания, пред Newsweek.

„До ерата на Джордж У. Буш, републиканците не успяваха да държат мнозинство както в Камарата на представителите, така и в Сената в съвременната епоха, с изключение на две години в първата администрация на Айзенхауер. Дори по време на годините на Буш контролът над Сената се променяше напред-назад в няколко случая, което правеше законодателните усилия трудни, ако не и невъзможни. Способността на Рейгън да преодолее партийното разделение и да работи с конгресмените демократи по конкретни законопроекти, като например реформата на социалното осигуряване и имиграционните политики, предполага че Белият дом е бил способен да постигне идеологически успех въпреки конгресните бариери. Същото важи и за Ричард Никсън, който постигна значителен законодателен успех, въпреки че имаше контролирани от демократите Камара на представителите и Сенат, когато встъпи в длъжност", допълва той. 

„Президентите-демократи от ранната Студена война трябваше да се борят с консервативните южняшки демократи в Конгреса, въпреки мнозинството на демократите в Камарата на представителите и Сената. Тези дългогодишни членове доминираха в конгресните комисии, като по този начин ограничаваха законодателния успех на Джон Ф. Кенеди, например. Успешното приемане на огромен брой законопроекти като част от неговата програма „Велико общество“ е свидетелство за управлението на Конгреса от Линдън Джонсън", казва още Дейфид Таунли. 

„Тръмп е бил много по-зависим от използването на изпълнителни заповеди за прилагането на Проект 2025, планът на Фондация „Херитидж“ за втория мандат на Тръмп.“ Вдъхновеното от Тръмп законодателство в този Конгрес е по-вероятно да консолидира властта в изпълнителната власт и да доведе до по-малка намеса на Конгреса в управлението на Белия дом и неговите агенции от страна на президента", заключва той. 

Предстои да видим колко успешна ще бъде втората администрация на Тръмп в приемането на законодателство през Конгреса след първите си шест месеца.

Ако републиканците загубят контрол над Сената или Камарата на представителите на междинните избори през 2026 г., това ще затрудни значително одобряването на законопроектите на партията от Конгреса.

Най-четени