Руската армия получи нови партиди основни бойни танкове Т-90М и Т-72Б3М , които бяха доставени на фронтовите части от танковия завод „Уралвагонзавод“ през първата седмица на май и се възползват от редица подобрения във възможностите, отразяващи поуките, извлечени от високоинтензивните бойни действия, пише Military Watch Magazine. Новите варианти на двата танка се възползват от подсилена броня на покрива, за да осигурят физическа защита срещу дронове, барикадиращи боеприпаси и противотанкови управляеми ракети за атака отгоре, които са били широко използвани от двете страни срещу вражеска броня. И двата класа танкове се възползват и от антени за електронна война, монтирани на предния корпус, предназначени за прихващане на ниско летящи дронове, за които се предполага, че са свързани с противодронови заглушители, като системата „Волнорез“. След съобщения през август, че Т-90М интегрират системата за активна защита „Арена-М“, и последващи съобщения, че Т-72, модернизирани с подобни нива на бронирана защита, също ще получат системата, се съобщава, че са доставени нови партиди от танковете, като „Арена-М“ осигурява значително по-голяма живуемост. Първите кадри на танкове Т-72, разположени на фронтовата линия, оборудвани със системата „Арена-М“, бяха публикувани през март 2025 г.
„Арена-М“ използва радарна система за непрекъснато наблюдение на околната среда за входящи заплахи и при откриване на входящи снаряди, автоматично ги проследява, изчислява траекториите им и разполага защитни боеприпаси, за да ги прехване и унищожи, преди да ударят танка. Според съобщенията, тя може да прехваща ракети, снаряди и високоексплозивни противотанкови снаряди, движещи се със скорост до 1000 метра в секунда, и може да го прави на 50 метра разстояние.
Въпреки че Русия разработва система за активна защита с твърдо унищожение от 90-те години на миналия век, като са разработени множество варианти на системата „Арена“, липсата на финансиране доведе до това, че те се предлагат предимно на пазара за износ. Въпреки че Русия изостава значително от Корея, Китай и Израел в интегрирането на системи за активна защита с твърдо унищожение в своите танкове, тя бързо въведе усъвършенствани мерки за противодействие на дронове, за да отговори на непрекъснатите доставки на десетки хиляди безпилотни летателни апарати до Украйна от страни от целия западен свят и от членката на НАТО Турция.
„Уралвагонзавод” е единственият от петте големи съветски танкови завода, работещи през 80-те години на миналия век, който все още произвежда танкове и може би представлява най-големият танков завод в света, като размерите на конкурентните китайски и севернокорейски съоръжения остават неизвестни. Поръчките за новопостроени танкове Т-90М се увеличиха бързо както поради загубите на по-стари класове танкове на украинския театър на военните действия, така и поради засиленото напрежение с разширяващия се НАТО , което оказва допълнителен натиск върху руската отбрана. Характеристиките на танка получиха особено висока оценка от висши руски служители. 125-милиметровото гладкоцевно оръдие 2А46М-5 на танка и системата за управление на огъня „Калина“ му позволяват да използва широк спектър от специализирани боеприпаси, някои от които започнаха да се използват в Украйна в началото на 2023 г., а неговата живучест се възползва от интеграцията на експлозивна реактивна броня „Реликт“, както и от изолацията на боеприпасите от останалата част от машината вътрешно . Както всички руски танкове, способността му да използва експлозивни осколъчни снаряди осигурява важно предимство в ролите за поддръжка на пехотата, което е основната роля, за която танковете са били използвани от двете страни в конфликта. Много ограничените доставки на Т-90М преди ескалацията на военните действия в Украйна през 2022 г., до голяма степен поради мерки за пестене на разходи, означаваха, че Т-90М играе само ограничена роля във военните действия през първите две години на войната, като на танкове, построени в Съветския съюз, се разчиташе много повече.
Придобиването на новопостроени танкове Т-90М беше допълнено от доставки на подобрени варианти на по-стари модели танкове, включително подобрени Т-72, като например Т-72Б3М. Високите нива на износване на руския флот от Т-72 през 2022 г., по-специално, според съобщенията, все повече изчерпват огромните руски резерви от съветски построени Т-72, които са на склад, като производството на танкове днес е само малка част от нивата от съветската епоха, което означава, че попълването им ще остане малко вероятно. Съобщава се, че руската танкова индустрия е успяла да увеличи производството от приблизително 130 танка, произвеждани годишно преди 2022 г., до над 200 танка годишно днес, а според някои оценки и значително повече. Това обаче е нищожно в сравнение със съветското производство на над 4000 танка годишно през 80-те години на миналия век, хиляди от които са били по-сложни танкове Т-80, които са били значително по-скъпи за производство от Т-72 или Т-90. Успоредно с производството на Т-90, руската индустрия работи за възстановяване на производството на Т-80 и за въвеждане в експлоатация на силно отлагания основен боен танк от следващо поколение Т-14, като последният е предназначен да се произвежда в Уралвагонзавод заедно с Т-90М.