Специално звено на Министерството на отбраната на САЩ е наело производители на дронове като част от спешна програма за актуализиране на американските военни възможности. В продължение на четири дни в Аляска те са тествали прототипи на дронове камикадзе, насочени към поразяване на редица цели, докато войници са се опитвали да ги спрат, използвайки специално електронно оборудване, пише The New York Times.
Обучението е било предназначено да помогне на американските отбранителни контрактори и военните да подобрят уменията си за водене на война с дронове, пише изданието. То обаче е демонстрирало и колко неподготвени могат да бъдат САЩ при конфликт, в който се използват голям брой безпилотни летателни апарати.
Според повече от дузина американски военни и индустриални експерти, страната изостава от Русия и Китай в производството на дронове, обучението на войници за използването им и разработването на системи за защита от тях.
"Всички знаем едно и също нещо: Не даваме на американските военни това, от което се нуждаят, за да оцелеят в съвременната война. Ако утре избухне война, ще имаме ли това, което е необходимо? Не. И нашата работа е да поправим това“, заявява Трент Еменекер, ръководител на проекта "Портфолио за автономност“ в Звеното за иновации в отбраната, което организира обучението и плати за разработването на прототипите на безпилотните летателни апарати, които се тестват там.
Министърът на отбраната Пит Хегсет от своя страна призна, че страната изостава от противниците си в това отношение и обяви редица нови инициативи и инвестиции в сектора на дроновете, обещавайки да преодолее разликата. В скорошно видео обръщение той посочи остарелите правила и процеси за обществени поръчки като основна причина, поради която командирите са имали трудности при закупуването на дронове и обучението на войници да ги използват.
"Докато нашите противници произвеждаха милиони евтини дронове, ние бяхме затънали в бюрокрация“, отбелязва Хегсет.
Ситуацията с безпилотните летателни апарати в САЩ и света
DJI, със седалище в Шънджън, Китай, произвежда около 70% от всички търговски дронове в света - за хоби и промишлена употреба: от въздушна фотография до доставка на пратки и метеорологични изследвания. Въпреки че е частна компания, продуктите ѝ се предлагат и в САЩ - дори има официален магазин.
Въпреки това, съгласно американското законодателство, на Пентагона е забранено да купува китайски дронове. Компанията отказа да сподели точни цифри, но експертите смятат, че обемите на производство на DJI далеч надвишават възможностите на всеки друг производител.
"DJI може да произвежда милиони дронове годишно. Това е сто пъти повече, отколкото всеки друг в САЩ. Никой не се доближава до това“, казва Боби Саки, главен изпълнителен директор на консултантската фирма за безпилотни летателни апарати NEXUS.
Докато в САЩ около 500 компании произвеждат дронове, общият им обем на производство не надвишава 100 000 годишно. В същото време много от тях са стартиращи компании без доказан опит в масово производство или продажби.
"Всички искат да разкъсат голям армейски договор за дронове, да получат чек за милиард и да отидат на някой остров, за да доживеят остатъка от живота си“, подчертава Нейтън Ецелбаргер, ръководител на Националната асоциация на дронове на САЩ, която насърчава развитието на технологиите и мерките за противодействие на дронове.
Но обучението в Аляска показва колко е трудно да се създаде собствена ефективна индустрия за дронове. Съобщава се, че първите два дни на тестовете са били съпроводени само с неуспехи. Според съобщенията, един от дроновете е сканирал земята за цел, която е бил програмиран да разпознае, след което се е спуснал в опит да я унищожи, като се е блъснал в нея. Но то пропусна целта и се приземи на около 25 метра от нея. При друг опит дронът се спусна веднага след изстрелването. При следващия си опит той се блъсна в планина.
Консултантът по дронове Крис Бонзани от Contact Front Technologies, който е участвал в организирането на тестовете в Аляска, добави като цяло, че много американски дронове, прехвърлени в Украйна, не са се справили със задачата си в бойни условия поради остарели решения или уязвимост към руското оборудване за електронна война (EW).
"В Украйна компаниите, които доставят технологии на бойците, са постоянно с тях, наблюдавайки на живо какво работи и какво не“, подчертава той. Украйна се превърна в център за производство на дронове, защото войниците и инженерите ѝ бяха принудени да овладеят технологията на дроновете, за да оцелеят.
Дронове за военни цели
УНИАН вече съобщи, че западни фирми крадат украински технологии за безпилотни летателни апарати под прикритието на сътрудничество. След това получават огромни договори за производството им, въпреки че "нямат никаква представа“ за съвременните военни технологии.
Експертът по радиоелектроника и комуникационни системи Сергей "Флаш“ Бескрестнов от своя страна заяви, че ударен дрон тип "Шахед“ може да струва на Русия около 500 000 долара или дори цял милион.