САЩ с рекордна поръчка на ракети Patriot за 40 милиарда долара

Пейтриът Patriot

Американската армия потвърди плановете си за четирикратно увеличение на поръчките на ракети земя-въздух Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement (PAC-3 MSE), тъй като възможностите за противовъздушна отбрана на страната и тези на стратегическите партньори в голяма част от света са изправени пред нарастващ натиск. Увеличението на планираните поръчки от 3376 на 13 773 ракети  беше потвърдено в Меморандума на Съвета за надзор на изискванията на армията и  ще струва на армията допълнителни 40,2 милиарда долара, като всяка PAC-3 MSE струва средно 3,871 милиона долара. PAC-3 MSE има подобрена максимална височина на поражение от 36 000 метра, въпреки че обхватът ѝ остава силно консервативен - само 120 километра срещу самолети и само 60 километра срещу балистични ракети, пише Military Watch Magazine. За да се постави това в перспектива, прехващачите, изстреляни от системата THAAD, могат да поразяват балистични ракети на разстояние до 200 километра, въпреки че струват над три пъти повече , докато руската система С-500 може да прехваща балистични ракети на разстояние до 600 километра.   

Американската армия се бори с недостиг на системи за противовъздушна отбрана Patriot, като от октомври 2023 г. в Близкия изток бяха разположени нови системи Patriot и THAAD, а мащабните дарения на системите на Украйна разшириха и без това малкия арсенал. Удар с балистични ракети на Иранския корпус на гвардейците на ислямската революция по авиобазата Ал Удейд в Катар на 23 юни доведе до изстрелване на десетки ракети-прехващачи от системите Patriot, за да отблъснат  входящия обстрел, което представлява най-големият единичен разход за ракети-прехващачи Patriot. Тъй като арсеналът на армията достигна пик от едва 17 батальона, още през април 2024 г. помощникът на президента по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан  потвърди  , че Съединените щати няма да могат да предоставят нови системи Patriot на Украйна, въпреки исканията на президента Володимир Зеленски за „поне седем“ нови единици. „Американските системи Patriot в момента се разполагат по целия свят, включително в Близкия изток, за да защитават американските войски“, заяви Съливан. „Ако можем да отключим допълнителни американски батареи Patriot, ще ги изпратим. Но ние доставяме голяма част от самите ракети, които влизат в тези батареи, които се изстрелват“, добави Съливан. 

Бързото изтощение, което системите „Пейтриът“ претърпяха на украинския театър на военните действия, особено от атаки с балистични ракети, повдигна сериозни въпроси относно тяхната оцеляемост във високоинтензивен конфликт. Значителната цена на системата от около 2,5 милиарда долара всяка и ограничената ѝ наличност направиха загубите далеч от устойчиви и гарантираха, че е малко вероятно украинските загуби да бъдат попълнени. Ограниченият брой системи в експлоатация отчасти отразява по-големия акцент на въоръжените сили на САЩ върху използването на изтребители за противовъздушна отбрана, а не на наземни системи, за разлика от Русия, Северна Корея и Иран, които разчитат много повече на последните, и Китай, който е балансирал по-равномерно инвестициите си в двата вида активи. 

Говорейки за ограниченията на системата „Пейтриът“ срещу по-модерни атаки с балистични ракети, говорителят на украинските ВВС Игор Игнат на 26 май  подчерта  нейната ефективност срещу  основната тактическа балистична ракетна система на Русия „Искандер-М“: „Ракетите „Искандер“ извършват маневри за отклонение в последната фаза, осуетявайки изчисленията на траекторията на „Пейтриът“... Освен това, „Искандер“ може да пуска примамки, способни да заблудят ракетите „Пейтриът“. Изявлението му последва публикуването на кадри отпреди повече от година, потвърждаващи унищожаването на множество системи „Пейтриът“ при отделни удари с „Искандер-М“.

Най-четени