Стево Пендаровски: Оценяваме усилията на Португалия да реши спора ни с България

Стево Пендаровски: Оценяваме усилията на Португалия да реши спора ни с България

Македонската идентичност и език не са, нито биха могли да бъдат предмет на преговори – те са резултат от културни и научни факти, резултат от многогодишно историческо и културно развитие, а процесът на формирането и развитието им не се отличават от този на съседните нации. Това подчерта държавният глава на Северна Македония Стево Пендаровски в интервю за белградския ежедневник „Политика“.

„Северна Македония, в сравнение със съседите си, завършва своята държавност най-късно чрез сложен процес на борба за национално освобождение и еманципация, и вероятно този фактор оказва голямо влияние върху някои негативни тенденции сред част от обществеността и политиците в съседните държави. Нашата държавност и език обаче са цялостен процес и този факт трябва да бъде приет от всички като ключова стъпка към изграждане на сътрудничество, като се има предвид, че всички съседни държави имат еднаква стратегическа ориентация в Европейския съюз“, категоричен бе Пендаровски.

В интервюто Пендаровски говори и за европейския интеграционен път на страната, спора с България, както и за помощта, получена от Сърбия за справяне с последиците от пандемията. „Благодарни сме и на приятелска Сърбия за нейната навременна помощ за справяне с последиците от пандемията, и особено в процеса на ваксинация. Сърбия направи всичко по силите си, за да ни помогне - ние знаем как да оценим този приятелски жест и няма да го забравим“, увери македонският президент. 

Говорейки за двустранните отношения и откриването на културните центрове в Скопие и Белград, Пендаровски каза, че двете страни нямат отворени въпроси и са фокусирани върху непрекъснатото подобряване на сътрудничеството. Правителствата, както Пендаровски посочва, вече обменят идеи и конкретни предложения, защото културното сътрудничество е един от най-добрите начини за укрепване на общите връзки и отношения.

По отношение на препятствията по европейския път на Северна Македония и страните в региона Пендаровски каза, че РСМ е направила трудни компромиси, за да стане пълноправен член на НАТО и в бъдеще - на ЕС. "Членството в ЕС е от решаващо значение за цялостното развитие на всички страни и нямаме реална алтернатива за европейска интеграция. Интегрирането на региона в ЕС обаче е и стратегически интерес за самия Съюз, както и геополитически проблем, в контекста на усилията за укрепване на ролята на Блока като участник в международния ред. ЕС даде ясно обещание на страните от региона, че имат европейска перспектива на срещата на върха в Солун през 2003 г. Полагането на усилия за реализиране на това обещание също е въпрос на доверието в самия Съюз. Често чуваме за умора от разширяването, което от гледна точка на ежедневната политика е разбираемо, но стратегически европейският проект няма да бъде завършен без интеграцията на нашия регион в ЕС“, обясни Пендаровски.

Той оцени разговорите с българския президент Румен Радев в Скопие и Рим като положителен сигнал за отношенията между двете страни и за намаляване на напрежението, което се изостри по различни начини в последно време. „Вярвам, че е в интерес и на двете страни, но и на самия ЕС, да се намери възможно най-скоро изход от ситуацията и в този контекст оценяваме усилията на португалското председателство на ЕС. Считаме тяхното предложение като солидна основа за по-нататъшно провеждане на разговорите. И двете страни имат капацитета да разрешават проблемите чрез диалог. Всъщност доказахме това с подписването на Споразумението за добросъседство и сътрудничество с България през 2017 г., което е много важно и е основата за изграждане на по-нататъшни отношения и сътрудничество между двете държави, както и за сближаване на двата народа“, коментира президентът на югозападната ни съседка. 

В отговор на въпрос на „Политика“ за разпадането на Югославия, идеите за прекрояване на границите и ролята на НАТО, Пендаровски каза, че „не може едновременно да се върви по европейския път, а от друга страна да се подкрепят анахронизми и идеи, принадлежащи към историята и които нямат нищо общо с реалността“. „Разпадането на бивша Югославия е завършен процес. Всяко ново отваряне на въпроса за границите има потенциала да ни върне в ерата на войните от 90-те години и да донесе нови човешки страдания и икономически кризи. НАТО изпълни обещанието си за моята страна и днес РСМ е 30-ият пълноправен член на НАТО, който гарантира териториалната цялост и независимостта на страната ми“, отбеляза Пендаровски.

Той добавя, че позицията на етническите албанци, граждани на Северна Македония, не е част от някакъв регионален албански въпрос, а е част от вътрешния конституционен и политически ред на страната.

По отношение на Косово той оцени, че „нашият постоянен ангажимент е да изградим добри отношения с Косово, защото по този начин не само изпълняваме националните си интереси, но и допринасяме за укрепването на регионалното сътрудничество, нещо, което е и висок външнополитически приоритет на приятелска Сърбия“. От друга страна, казва Пендаровски, „лобирането за по-нататъшно признаване на Косово е вътрешен въпрос на косовската политика“.

Най-четени