Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа няколко заповеди за смекчаване на удара от автомобилните тарифи със смесица от кредити и облекчения от други налози върху материалите, а търговският му екип представи първата си сделка с чуждестранен търговски партньор.
Събитията помогнаха за облекчаване на някои притеснения на инвеститорите относно хаотичната търговска политика на Тръмп, тъй като президентът посети Мичиган, люлката на американската автомобилна индустрия, само няколко дни преди да влезе в сила нов набор от 25% вносни данъци върху автомобилните компоненти.
Пътуването, в навечерието на 100-ия ден от встъпването му в длъжност, се осъществи в момент, когато американците имат все по-неблагоприятно мнение за икономическото управление на Тръмп, като има индикации, че неговите мита ще натежат на растежа и могат да доведат до повишаване на инфлацията и безработицата.
В последния си частичен отказ от тарифните политики президентът републиканец се съгласи да даде на производителите на автомобили две години, за да увеличат процента на местните компоненти в автомобилите, сглобявани в страната.
Това ще им позволи да компенсират тарифите за вносни автомобилни части, използвани в сглобени в САЩ превозни средства, в размер на 3,75 % от общата стойност на предложената от производителя цена на дребно на автомобилите, които те произвеждат в САЩ, до април 2026 г. и 2,5 % от американското производство до 30 април 2027 г.
Разходите за експлоатация и модернизация на американските ядрени сили до 2034 г. се очаква да нараснат до 946 млрд. долара, което е с 25 % повече от прогнозата за 2023 г., се казва в доклад на непартийната Бюджетна служба на Конгреса от четвъртък.
Новата прогноза обаче не включва превишаване с 81% на разходите за Sentinel - нова междуконтинентална балистична ракета, която се разработва, за да замени Trident III - основната част от американските сили за междуконтинентални балистични ракети, се казва в доклада.
Анализаторите заявиха, че огромното увеличение на разходите за експлоатация и модернизация на втория по големина ядрен арсенал в света ще усложни обещанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да увеличи бюджета за отбрана до 1 трилион долара през фискалната 2026 г.
Разходите за ядрени оръжия се разпределят между Пентагона и Министерството на енергетиката, което се грижи за арсенала на САЩ.