Турция задържа близо 1900 души по време на протестите срещу ареста на кмета на Истанбул

Снимка: Х (Twitter)

Турция заяви, че отхвърля "предубедените" международни изявления относно ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и предизвиканите от него общонационални протести, докато властите задържаха близо 1900 души, участвали в демонстрациите, съобщава Reuters.

Имамоглу, най-големият политически съперник на президента Тайип Ердоган, който го води в някои социологически проучвания, беше вкаран в затвора в очакване на съдебен процес за подкуп в неделя. Арестът му предизвика най-големите антиправителствени протести от десетилетие насам и доведе до масови арести в цялата страна.

Основната опозиционна Републиканска народна партия (РНП) на Имамоглу, други опозиционни партии, правозащитни групи и западни сили заявиха, че делото срещу кмета - уволнен от работа заради делото - е политизирано усилие за елиминиране на потенциална електорална заплаха за Ердоган.

Правителството отрича каквото и да било влияние върху съдебната система и твърди, че съдилищата са независими.

В изказване пред представители на международни медии в Истанбул министърът на правосъдието Йълмаз Тунч заяви, че Анкара е помолила европейските си партньори да действат със "здрав разум", като добави, че сериозността на обвиненията срещу Имамоглу налагат ареста му.

„Не искаме арест на нито един политик, но ако има доказателства за нарушение, тогава това може да се случи“, каза Тунч чрез преводач.

"Ако разгледаме сериозността на обвиненията и тъй като има риск доказателствата да бъдат укрити, съдебната власт е взела разумно решение", добави той.

Министърът на вътрешните работи Али Ерликая заяви, че от избухването на протестите миналата сряда са задържани 1879 души, като добави, че съдилищата са вкарали в затвора 260 от тях в очакване на съдебен процес. Той допълни, че 489 души са освободени, а по отношение на други 662 души все още се водят съдебни дела, докато 150 полицейски служители са били ранени.

Групи за защита на правата призоваха Турция да разследва това, което те нарекоха прекомерна употреба на сила от страна на полицията при разпръскването на тълпите, и призоваха правителството да разреши демонстрациите, които до голяма степен са мирни. Западните лидери заявиха, че случаят е знак за отстъпление от демокрацията.

Най-четени