Посланикът й в Лондон заговори за отказ от членство в НАТО
Наложи се дипломатът да разяснява думите си
Украйна може да се откаже от кандидатурата си за членство в НАТО, за да избегне война. Това заяви пред Би Би Си украинският посланик във Великобритания Вадим Пристайко, като посочи, че това би била огромна отстъпка пред Москва в отговор на струпването на руски войски по границата с Украйна.
Пристайко допълни, че страната му е готова да прояви „гъвкавост“ за целта си присъединяване към пакта - нещо, за което Москва предупреждава, че ще бъде сигнал за война. „Бихме могли, особено когато ни заплашват по такъв начин, изнудват с това и ни подтикват към това“, каза посланикът на въпрос дали Киев може да промени позицията си за членство в НАТО.
Това предизвика реакция от президентството на Украйна, чийто говорител Сергий Никифоров припомни, че стремежът на Украйна да се присъедини към алианса и ЕС е приоритет, записан в конституцията на страната. „Посланикът използва думата „гъвкавост“. Мисля, че трябва да му бъде дадена възможност да обясни какво точно е имал предвид“, отбеляза Никифоров.
Обяснението на посланика не закъсня. В коментар пред Би Би Си той отрече да е казвал, че Украйна може да се откаже от кандидатурата си за членство в НАТО, но посочи, че други отстъпки са възможни, без обаче да уточни какви. „Не сме член на НАТО в момента и, за да избегнем война, сме готови на много отстъпки и това правим в разговорите си с руснаците“, разясни Пристайко.
Междувременно Кремъл обяви, че не оценява казаното от украинския посланик като сигнал за официална смяна на позицията на Киев по НАТО, но добави, че официален отказ от страна на Украйна от присъединяване към пакта би помогнал значително за справяне с опасенията за сигурността на Москва.
Вижда възможност за постигане на гаранции от Запада
Шанс за намаляване на напрежението
Има шанс за решаване на украинската криза по дипломатически път, заяви Сергей Лавров пред Владимир Путин.
Руският външен министър Сергей Лавров предложи на президента Владимир Путин Москва да се продължи по дипломатическия път в усилията си да постигне гаранции за сигурност от страна на Запада на фона на растящото напрежение около Украйна, съобщи Ройтерс.
На среща днес с Путин Лавров заяви, че САЩ са представили конкретни предложения за намаляване на военните рискове, но отговорите, дадени от Европейския съюз и НАТО, не са били задоволителни.
Путин се съгласи с предложението на Лавров, който посочи, че Русия е изготвила 10 страници отговор на САЩ и съюзниците им относно предложенията.
На въпрос от страна на Путин дали има шанс за постигане на споразумение за справяне с опасенията за сигурността на Русия, или тя просто е въвлечена в мъчителни преговори, Лавров отговори: „Вече неведнъж сме предупреждавали, че няма да допуснем безкрайни преговори по въпроси, които изискват решение днес, но като външен министър трябва да кажа, че винаги има шансове”.
Според него възможностите на дипломацията далеч не са изчерпани. „На този етап бих предложил да продължим и да ги надградим”, каза Лавров на президента.
В маневрите участват към 10 000 бойци
Сергей Шойгу докладва днес на Владимир Путин за хода на руските военни учения, които породиха опасения за възможна инвазия в Украйна.
Някои от военните учения в Русия вече са приключили, а други са близо до приключване - това докладва днес руският министър на отбраната Сергей Шойгу на президента Владимир Путин, предаде Ройтерс.
Шойгу уточни, че в маневрите участват войските на почти всички военни окръзи на страната. „Ученията са мащабни, провеждат се и в Западния военен окръг, фактически във всички флотове - в Баренцово море, Черно море, Балтийско море, в Тихоокеанския флот. В тях вземат участие войските на практически всички военни окръзи, включително на Източния военен окръг, Централния военен окръг, на Северния флот”, каза Шойгу.
Общо за ученията са задействани над 140 бойни кораба и кораба за поддръжка, повече от 60 летателни апарата, 1000 единици бойна техника и около 10 000 военнослужещи.
Маневрите породиха опасения, че Русия се подготвя да нахлуе в Украйна.
Разговаря 2 часа със Зеленски
Олаф Шолц и Володимир Зеленски
Германският канцлер Олаф Шолц предложи на Украйна още финансова помощ на стойност 150 милиона евро, предаде ДПА.
Парите са в допълнение към друг заем на стойност 150 милиона евро, който все още не е изплатен, поясни Шолц на съвместна пресконференция с украинския президент Володимир Зеленски в Киев, с когото разговаря почти два часа.
„В много сериозни времена съм на посещение в Украйна”, каза Шолц и отново потвърди, че Германия застава твърдо на страната на Киев на фона на опасенията, че предстои война с Русия.
Зеленски от своя страна обърна внимание на проекта за газопровод „Северен поток 2”, по който доставките на руски газ ще заобикалят Украйна, и го определи като „геополитическо оръжие”.