Фармацевтите искат редуциране на списъка с лекарства, продавани чрез вендинг автомати

"Ще настояваме да се редуцира списъкът с лекарства, продавани чрез вендинг автомати", обяви пред журналисти магистър-фармацевтът Светослав Крумов.

По думите му целта е да се намали възможността всеки свободно да може да си купи лекарства, съдържащи парацетамол и псевдоефедрин. "В сега съществуващия списък, в който са указани медикаментите, които могат да се продават в автоматите, има над 600 продукта и ние ще настояваме той да бъде силно редуциран", добави Крумов.

Според фармацевтите във вендинг машините трябва да се продават само най-малките, регистрирани опаковки от даден медикамент.

От Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата преди дни обърнаха внимание за опасно предизвикателство в социалната мрежа TikTok, свързано с прием на лекарство.

От бранша са категорични, че 78% от жителите на страната ни достигат до аптека в рамките на пет минути.

В началото на 2025 г. аптеките в България са 3228, от които 3023 са за обслужване на населението, 205 – в болнични заведения, 173 – нови, открити през миналата година.  

В страната ни броят на аптеките е прекалено голям, но не това е основният проблем, а по-скоро неравномерното им разположение, допълни Крумов. В ЕС се падат 7,3 фармацевта на10 хиляди души население, докато в България те са 9,6 на 10 хиляди души. Една аптека в ЕС обслужва средно 4150 пациенти, а в България - средно 2300, посочи още той. През 2024 г. са издадени 173 разрешения за откриване на аптеки, но липсата на демографски критерии за откриването им води до голям брой аптеки, концентрирани в икономически атрактивни райони.

От управляващите ще очакваме да се продължи работа в посоката и към целите, залегнали в Националната здравна стратегия 2020 – 2030 г., която е изготвена с консенсус на всички участници във веригата на лекарствоснабдяването, каза Димитър Маринов, председател на съсловната организация. В документа е заложена възможността аптеките да виждат наличностите на лекарства по складовете на едро, така че всеки фармацевт да може да го поръча, ако в аптеката му има пациент с издадена електронна рецепта.