В Атина полицията използва сълзотворен газ
Протести се очакват и в София през уикенда
Десетки хиляди души по света се включиха в спонтанни демонстрации на солидарност с протестиращите вече втора седмица американци, заради кончината на афроамериканеца Джордж Флойд в американския град Минеаполис, предизвикана по време на полицейско задържане, предадоха световните агенции.
Протестни шествия се проведоха в Стокхолм, Ротердам, Париж, Берлин, Хелзинки, Лондон и Атина, като край американското посолство в гръцката столица анархисти са хвърляли срещу полицаите камъни и коктейли “Молотов”, запалили са контейнери с боклук и са разбили витрини на магазини. В отговор полицията е използвала сълзотворен газ, за да овладее ситуацията.
По социалните мрежи в България също се води инициатива за провеждането на шествие в събота в центъра на София, което да е едновременно израз на солидарност със социалните неправди в САЩ, през призмата на положението на ромското малцинство в страната.
Същевременно, в отговор на призивите на президента Доналд Тръмп за разполагане на редовни военнослужещи в градовете обхванати от протести, американският министър на отбраната Марк Еспър заяви, че използването на редовни войски в подкрепа на полицията в градовете трябва да бъде “последна инстанция и само в най-належащите и тежки ситуации”.
В полемиката се включи и бившият американски президент Барак Обама, който подкрепи протестите за расова справедливост в страната, които според него могат до доведат до съществени обществени промени.
“Нека използваме това, за да можем най-накрая да въздействаме”, каза Обама. Други трима живи бивши президенти - Джими Картър, Джордж Буш-младши и Бил Клинтън също реагираха с изявления срещу расизма.
Изявленията им съдържаха пряка или косвена критика към президента Доналд Тръмп, който осъди неколкократно убийството на Флойд, но беше критикуван, че не е заел твърда позиция срещу расизма и не е показал разбиране спрямо обществения гняв в САЩ срещу проявите на полицейско насилие срещу афроамериканците.