Инициативата на Косово, Албания и Хърватия за сътрудничество в областта на сигурността и отбраната, също е отворена за съюзници и партньори на Европейския съюз (ЕС) и НАТО, които "искат да допринесат за изграждането на стабилност, сигурност и устойчивост в региона на Югоизточна Европа. Така хърватското правителство коментира Декларацията, подписана от трите страни на 18 март, съобщава Koha.
Според хърватското правителство към инициативата могат да се присъединят всички страни, които също искат да окажат подкрепа на Косово и Албания по техния европейски и евроатлантически път. Нейната цел "не е да създава някакъв военен съюз".
„Подобен съюз – освен членството в НАТО – дори не е необходим“, се казва в писмен отговор на хърватското правителство до Радио Свободна Европа/Радио Свобода.
За разлика от Албания и Хърватия, Косово не е член на НАТО.
В първите си реакции на инициативата президентът на Сърбия Александър Вучич каза, че с подписването на документа Хърватия, Албания и Косово „са започнали надпревара във въоръжаването в региона“ и „са нарушили субрегионалното споразумение от 1996 г.“.
Това споразумение, което се отнася до разрешените квоти за въоръжение, беше подписано тогава от двете области на Босна и Херцеговина - Федерация Босна и Херцеговина и Република Сръбска, както и от Хърватия и Съюзна република Югославия, която се състои от Сърбия и Черна гора. Хърватското правителство каза още, че това споразумение се прилага непрекъснато в продължение на 29 години. То припомня също, че нито Албания, нито Косово са страни по това споразумение.
„В този контекст е напълно безсмислено да го свързваме със Съвместната декларация, подписана наскоро между Албания, Хърватия и Косово, чиято основна цел е да засили сътрудничеството между министерствата на отбраната на приятелски страни, партньори и съюзници“, се казва в отговора на хърватското правителство.
Но Даниел Сървър, професор в университета "Джон Хопкинс" в САЩ, каза, че официален Белград "знае много добре", че съюзниците от НАТО не могат да действат едностранно срещу Сърбия.
„Освен това споменатите три държави не представляват никаква заплаха за Сърбия”, каза Сървър. Той смята, че Косово е действало "мъдро" при установяването на партньорства с Албания и Хърватия, които са страни-членки на НАТО.
НАТО също коментира декларацията, определяйки я като тристранно споразумение между три държави.