Умишлено пречат на Фронтекс и „Гранична полиция” край оградата с Турция
Трафикант казал на преселниците, че в България ги чакат
Гранични полицаи заловиха 11 мароканци, минали нелегално телената ограда през българо-турската граница. Задържани за кратко са и още четирима чужденци, граждани на ЕС - мъж и жена от Италия, испанец и латвийка, представили се като доброволци от неправителствени организации (НПО) за подпомагане на мигранти.
Това са активисти, които от септември м.г. нарочно пречат на българските граничари и техните колеги от европейската мрежа Фронтекс да пазят границите, съдействат на преселниците да минат незабелязано през охраняваните зони, дори не е изключено да участват и в каналите на трафиканти, научи „Труд news”.
Случаят е от нощта срещу 7 февруари и е пети подобен инцидент с НПО активисти за последните месеци, съобщиха от МВР. Оттам напомниха, че в 30-километровата зона около българо-турската граница от 2015 г. насам е обявена специализирана полицейска операция и са въведени ограничения за свободно движение на хора и превозни средства, които не са местни. Патрулите, в някои от които отскоро участват и граничари от Румъния, Унгария и Австрия, имат задачата да спират и проверяват камиони, автомобили и т.н.
Около 19 ч на 6 февруари граничарите в централата в Елхово получили сигнал за непознат лека кола „Рено“, която навлиза в 30-километровата зона. Към 23 ч същия ден униформени, сред които имали и чужденци от мисията на Фронтекс, спрели автомобила край странджанското село Визица. В него пътували чужденци – две двойки младежи от Италия, Испания и Латвия, които обяснили, че имат резервация в хотел в град Малко Търново, пътуват натам, но не помнят името на хотела. Граничарите го пуснали, но започнали да следят, как „Рено“-то обикаля из черни пътища в Странджа и изобщо не отива по 35-те километра от с. Визица до Малко Търново. Към 5,30 ч колата им спряла в местността „Кубареловата воденица“. От него слязла една от жените и започнала да обикаля около пътя. В този момент от гората излезли 11 мароканци.
Граничарите се спуснали да ги арестуват, а през това време един от чужденци се подали на тел. 112 и на английски обявил, че на пътя между селата Бръшлян и Звездец се намират 10 „изтощени от глад и жажда“ чужденци, които се нуждаят помощ.
Нищо подобно – мароканците били здрави и прави млади мъже. При разпитите те разказали, че всеки от тях платил по 150 евро на турски каналджия, които ги завел до телената ограда, показал им откъде да влязат в България и им обяснил в никакъв случай да не се предават на граничарите, а да се крият в гората, докато на българска територия дойде друг каналджия да ги прибере.
Четиримата гражданите на ЕС били задържани до 16,30 ч в Граничния полицейски участък в Малко Търново заради фалшивия сигнал на тел. 112, а после освободени. Четиримата така и не отишли да потърсят своя хотел в граничното градче, в което „имали резервации“. Вероятно в момента търсят контакт с медиите в Италия, Испания и Латвия, за да се оплачат от „зверствата на българските граничари над беззащитните мигранти“.
Жалби в авторитетни медии
Учителите Лучия Рандоне и Симоне Зито се жалваха пред авторитетни медии в Италия.
Гимназиалната учителка по история и философия Лучия Рандоне от намиращия се недалеч от Торино град Казале Монферато и двама нейни колеги от лицеи в района - Симоне Зито и Вирджиния Сперанца, обяви пред италианските медии българските полицаи за най-жестоките и безмилостни в Европа, разказа кореспондентът на „Труд news” в Западна Европа Румен Михайлов.
Причината - тримата доброволци на италианската асоциация „Балкански емигрантски маршрути“ бяха задържани по Коледа през 2024 г. край Малко Търново, докато помагат на нелегални мигранти от Етипет. Лучия разказа патилата си пред „Кориере де ла сера“, а колегата й Зито – пред „Ла Стампа“. И двамата твърдяха, че са пристигнали в България да попречат на граничарите „да отблъснат със сила“ мигрантите обратно в Турция.
Прокуратурата няма доказателства
Активистите от чуждите НПО получават инструкции да не нарушават българските закони и да не помагат пряко на нелегални мигранти.
Представителите на НПО, които съдействат на мигрантите, преминали на наша територия, са от регистрирана в България фондация “Мисия Криле”. Те и техни партньорски организации от ЕС се обявяват в защита на правата на мигрантите, влезли нелегално на българска територия, обикновено в района на планините Странджа и Сакар.
“Въпросните представители на НПО се движат със собствени превозни средства и не знаем да са установени някъде за постоянно. Тези лица не са извършители на престъпления. Има данни, че косвено са помагали на закононарушители да се придвижат по даден маршрут, но това е ставало при подаване на фалшиви сигнали на тел. 112, които са били заблуждаващи за граничните полицаи. Събират се доказателства в тази посока, но към момента не са достатъчни, научи “Труд news” от прокуратурата.
Набират доброволци в Европа
Снимка от сайта на италианската “Collettivo rotte balcanice”
Две са основните НПО, които набират доброволци из цяла Европа, за да ги пращат на българо-турската граница. По-голямата е италианската “Балкански емигрантски маршрути”(“Collettivo rotte balcanice”`- CBR), другата действа в Испания и Великобритания по името “No name кitcen (NNK). И двете имат партньор в лицето на българската фондация “Мисия Криле”, посочиха експерти пред “Труд news”.
Активистите най-често пристигат у нас на собствени разноски и водени от “самарянски подбуди” - да помогнат на бедстващи чужденци. Но има и платени. У нас ги инструктират само да звънят на тел. 112 и да пречат на граничарите, но в никакъв случай да не подпомагат преселниците, да не ги качват в колите си, защото така вършат престъпление и могат да бъдат съдени.