Чумотрънът помага на кожата

Чумотрънът помага на кожата
Ново изследване показва, че растение, известно като плевел, може да бъде полезно за здравето на кожата. Това е популярното растение, известно като чумотрън, казашки бодил, или Xanthium spinosum. То има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
 
Резултатите показват, че екстракт от растението помага да се намали увреждането на кожата от ултравиолетовите лъчи (UVB) и ускорява заздравяването на рани. Проучването е представено на годишната среща на Американското дружество по биохимия и молекулярна биология, състояла се в края на март тази година в Сиатъл, Вашингтон.
 
Чумотрънът или казашкият бодил е познат като плевел и расте през лятото. Той цъфти с бодили, които съдържат "плода" на растението. Те могат да се залепят за животно или човек и така се пренасят на други места. По този начин растението разширява местообитанието си. То може да се срещне на различни континенти, включително в Южна Европа, Централна Азия и Централна Америка.
 
Растението е било популярно като лековито още в древността. В китайската традиционна медицина се използва за лечение на ринит и главоболие. Учените проучват също свойствата му при лечение на ревматоиден артрит и диабет.
 
Новото проучване изследва как чумотрънът защитава кожата. За целта е използван 3D модел на тъкан, подобна на човешката кожа. Изследва се как молекулярните свойства на екстрактите от плодове на растението могат да повлияят на производството на колаген, заздравяването на рани и увреждането от UVB радиация. Данните показват, че екстрактите от плодовете на чумотръна увеличават производството и разграждането на колаген. Също така ускоряват зарастването на рани. При по-малки дози се осигурява защитен ефект срещу UVB радиация, но при по-големи се нарушава клетъчния отговор към нея.
 
Въпреки добрите обещаващи резултати, изследователите предупреждават, че в голямо количество от екстракта, човек може да си навреди. Нужни са допълнителни изследвания, за да се определят безопасните количества при козметични или фармацевтични приложения. Някои от токсичните характеристики се дължат на карбоксиатрактилозида, който се държа в бодилите на растението. Затова е много важно да се определи точната доза, която може да лекува и да е безопасна.

Най-четени