В този ден за 7-8 часа са направени 18 сделки, продадени са 37 400 мегаватчаса. Цената, на която са сключвани сделките, е спрямо цената на борсата в съответния ден. Ако някой иска да омаловажи нещата, които бившето ръководство е правило, насочвайки фокуса на внимание към датата 4 февруари, може да го направи с всякакви интерпретации. Това каза за Bulgaria ON AIR енергийният експерт Васко Начев.
"Прави впечатление, че за целия декември на частната борса "Булгаргаз" е направил 117 сделки за 257 000 мегаватчаса. От тях 97% са купени от един играч, останалите - от други двама консуматори. Част от сделките са сключвани на цена под борсовата. Не всички сделки са стигали до максимално възможната цена, която е можела да бъде реализирана. Над 1 млн. лв. са пропуснатите ползи от всички сделки през декември", отбеляза енергийният експерт.
Бившият зам.-министър на енергетиката Явор Куюмджиев отбеляза, че продажбата през борсата е най-прозрачният начин за търговия с газ.
"Предишното ръководство беше отстранено за същото нещо, което прави новото ръководство. Дали е реализирало сделка на 4 февруари за 3 секунди или не, не е толкова важно. Предполагам, че е ставало въпрос за договорка. Появяването на някакво количество на борсата и реализирането за 3 секунди означава, че някой е знаел и е имал парите и гаранциите. Дори и да е имало предварителна договорка - това не е неморално, не е и незаконно. Не вярвам в такива конспиративни теории. Или че не сме доставяли повече азерски газ, за да купуваме по-скъпия руски газ. На теория можем да договорим по-евтин руски газ. Сърбия успя, Унгария също", каза Явор Куюмджиев.
"В продължение на много месеци лично Николай Павлов обясняваше как няма никаква възможност за внос на повече азерски газ, тъй като интерконекторът не е готов. Шефът на "Булгартрансгаз" обаче в прав текст заяви, че няма проблем за внасяне на цялото количество. А това зависи единствено от договора с азерския консорциум. Въпросът е коя е причината "Булгаргаз" да не го прави - дали е еднолично решение на директора или има външна намеса. От 1 юли, когато ще имаме възможност да внасяме цялото количество азерски газ, той няма да е с толкова атрактивна цена. Имам подозрения, че интерконекторът няма да е готов за 1 юли, но за новата газова година, която започва от 1 октомври - ще е готов", заяви Начев.
Енергийните експерти прогнозираха, че евентуален конфликт в Украйна ще рефлектира на доставките на газ за нашата страна.
"В тази ситуация имаме резерви за една седмица. Все пак имаме по-големи шансове да не ни спрат доставките, защото нашият газ от Русия идва през Турция, а не през Украйна", заяви Явор Куюмджиев.