Китай изгражда огромен команден център близо до Пекин, за да ръководи своите въоръжени сили. Смята се, че комплексът е значително по-голям от сградата на Министерството на отбраната на САЩ - Пентагонът, и ще съдържа бункери, способни да защитят командването на Народната освободителна армия на Китай (НОАК), включително от ядрени удари.
Сателитни изображения, проучвани от американското разузнаване, показват строителна площадка на 30 километра югозападно от Пекин, пише Financial Times. Диаметърът му надхвърля 4 км. Съоръжението ще се превърне в най-големия военен команден център в света, са казали пред вестника няколко настоящи и бивши американски служители. Анализатори от разузнаването са нарекли проекта „Военният град на Пекин“, според трима запознати с въпроса. Въз основа на изображенията основното строителство е започнало в средата на 2024 г.
Площадката има "всички белези на секретно военно съоръжение", включително стоманобетон и дълбоки подземни тунели, казва китайски експерт, запознат с изображенията. Центърът ще бъде „почти 10 пъти по-голям от Пентагона, в съответствие с амбициите на китайския президент Си Дзинпин да надмине Съединените щати“.
Според експерта, тази крепост е проектирана само с една цел - да служи като бункер за Деня на страшния съд за... китайската армия.
Сегашният щаб на НОАК в центъра на Пекин е сравнително нов, казва бивш високопоставен служител на американското разузнаване, но не е проектиран като сигурен боен команден център. Този, който в момента се намира североизточно от новото съоръжение, е построен преди десетилетия по време на разгара на Студената война.
Размерът, мащабът и някои от характеристиките на новото съоръжение предполагат, че то може да замени този комплекс като основен военновременен команден пункт, каза източникът: „Китайските лидери може да вярват, че ще осигурят по-голяма защита срещу ядрени оръжия. Може също така да включва по-модерни и сигурни комуникации и пространство за разширяване на възможностите и мисиите на НОАК."
Китайската армия също така разширява своя ядрен арсенал и разработва нови видове оръжия. Така (за разлика от САЩ) вече има в арсенала си хиперзвукови ракети. През 2021 г. такава ракета със среден обсег - Dongfeng 17, беше изстреляна над Южнокитайско море. Скоростта й е до 11 200 км/ч. През февруари 2023 г. Съединените щати регистрираха успешно изпитание на новата хиперзвукова ракета Dongfeng 27: тя прелетя 2100 км за 12 минути.