Asia Times: САЩ губят решаващата надпревара с хиперзвуковите технологии пред Китай и Русия

Системите за противоракетна отбрана на САЩ са зле подготвени за противодействие на хиперзвуковите заплахи

Американските хиперзвукови оръжия, въпреки техния революционен потенциал, са изправени пред редица технологични, оперативни и стратегически предизвикателства, които биха могли да надхвърлят ползите от тях за армията на САЩ. Това се посочва в доклад на Изследователската служба на Конгреса на САЩ (CRS), публикуван този месец, пише Asia Times.

Напредъкът на противниците в хиперзвуковите технологии поражда опасения за намаляване на качественото предимство на САЩ.

Въпреки значителното увеличение на бюджета до 6,9 млрд. щатски долара за изследвания в областта на хиперзвуковите оръжия през 2025 г., въпросите, свързани с откриването, защитата и възможността за широкообхватна защита срещу такива заплахи, остават нерешени.

Системите за противоракетна отбрана на САЩ са зле подготвени за противодействие на хиперзвуковите заплахи, тъй като оръжията са създадени така, че да избягват конвенционалните системи за проследяване и прихващане.

Анализаторите са разделени по въпроса за ползата от тези инвестиции, а Конгресът на САЩ трябва да балансира между увеличаването на нападателните способности и укрепването на хиперзвуковата защита пред лицето на нарастващите китайски и руски заплахи.

Тази неяснота усложнява стратегическите разчети на Министерството на отбраната на САЩ (МО) и може да наложи нови мерки за контрол на въоръженията или стратегии за намаляване на риска.

Този метод включва бързо тестване, учене от неуспехите и повтарящи се подобрения, както и ускоряване на иновациите и технологичния напредък. Според тях честите тестове и приемането на неуспехите позволяват на САЩ бързо да се адаптират и да подобрят хиперзвуковите си способности, като гарантират, че ще останат начело на почти равностойни конкуренти като Китай и Русия.

На оперативно ниво САЩ трябва да интегрират хиперзвуковите ракети, за да противодействат на стратегиите за борба с достъпа/отричането на зоната (A2/AD) и да осигурят устойчивост на командването и управлението срещу намеса от страна на противника.

Китай е разработил средства за заглушаване на мрежи или сензори и поразяване на оръжия в крайния етап на атаката, което потенциално нарушава веригата на поразяване на всяка стъпка.

На стратегическо ниво САЩ трябва да преценят необходимостта от хиперзвукови оръжия с ядрено оръжие за стратегическо възпиране срещу усъвършенствани противоракетни отбранителни системи, като същевременно управляват рисковете от грешни изчисления и ескалация.

Хиперзвуковите оръжия с ядрено оръжие могат да заобиколят противоракетната отбрана, като осигурят надежден ответен удар и поддържат стабилността на глобалното възпиране.

Забавената американска програма за хиперзвукови оръжия в крайна сметка е състезание с провала - състезание, в което се пресичат времето, технологията и стратегията. Дали САЩ ще успеят да се справят с предизвикателствата и да достигнат темпото, зададено от техните противници, ще определи бъдещето на военното господство.

Повече от надпревара във въоръжаването, конкуренцията за хиперзвукови оръжия определя днешното геополитическо съревнование и САЩ трябва да решат дали да ускорят, пренастроят или преосмислят подхода си, вероятно преди да е станало твърде късно.