В продължение на три години той беше в центъра на стаята. Но сега може би не е сигурен дали изобщо е на правилното място.
Украинският президент Володимир Зеленски беше тотемна фигура на единната позиция на Запада срещу мародерската, автократична Русия. Подобно на Чърчил присъствие, което принуждаваше Европа да заеме морална позиция срещу лидера на Кремъл, който така успешно се опитваше да ги раздели и подкупи години наред.
И все пак Зеленски беше понижен до второстепенна фигура след като се срещана с министъра на финансите на САЩ Скот Бесент в сряда в Киев. Той се надяваше да разговаря лично с президента на САЩ Доналд Тръмп, за да обсъдят широкообхватна визия за мир, след като президентът на САЩ предложи в петък, че двамата може би ще срещнат скоро.
Вместо това той се срещна с това, което Зеленски нарече „сериозни хора“, които му предложиха до голяма степен финансова сделка, която той не подписа.
По време на краткото посещение на Бесент се появи новината, че Тръмп е бил зает с нещо друго: провеждайки може би втория си телефонен разговор през последните дни с руския президент Владимир Путин. Тръмп каза в събота, че са разговаряли по-рано, но Кремъл отказа да потвърди това.
Този път размяната беше подсладена от неочакваното освобождаване във вторник на американския затворник Марк Фогел от руски арест. Тръмп поздрави освободения 61-годишен мъж, увит в американското знаме, осигурявайки перфектен телевизионен момент на рехабилитация за Кремъл в очите на обикновените американци. Защо да не сключим прилична сделка с Москва, ако те са просто добри момчета, които изпращат нашите момчета у дома?
Това бяха 48 часа, изпълнени с трескави сънища, маларийни нощни изпотявания и треперене за Зеленски. Европейските лидери пътуваха по цели дни с разнебитен влак, за да се снимат до него. А сега той е вторият в листата на Тръмп след Путин, човек, който е обвинен от Международния наказателен съд за предполагаеми военни престъпления срещу Украйна, който трови собствения си народ.
Не са ясни подробностите за това, за което са говорили Тръмп и Путин. Но можем да бъдем сигурни, че лидерът на Кремъл е чакал този момент три години – копнеейки за времето, когато неговата гротескна толерантност към стотици ежедневни мъртви руски хора може да бъде превърната в пукнатина в единството на Запада, или на европейските членове на НАТО да им бъде казано от техния американски гарант, че са сами.
Изглежда Тръмп и Путин зададоха тона, а Зеленски получи пост-брифа. Тръмп дори злорадства, че Путин е използвал предизборния му лозунг за „здрав разум“, което предполага, че руският лидер продължава да изучава внимателно своя противник, за да го ласкае. Тръмп завърши втория си пост за разговора си със Зеленски със забележителното превключване на „Бог да благослови народа на Русия и Украйна!“
Часове по-рано надеждите на Зеленски относно ключовите принципи на мирното споразумение бяха разбити от новия министър на отбраната на САЩ Питър Хегсет. Украйна няма да е част от НАТО. Украйна никога няма да се върне към границите си от 2014 г. Всички мироопазващи сили между Русия и Украйна няма да бъдат американски, а европейски или неевропейски. Европа трябва да се грижи за себе си. Първите две точки, които знаехме – Украйна не успя да си върне територията в контранастъплението си през 2023 г. и вероятно ще бъде твърде хаотична през следващото десетилетие, за да се класира за най-усъвършенствания военен съюз в света.
Но съставът на всички бъдещи мироопазващи сили беше от решаващо значение. Зеленски открито поиска – в поредица от интервюта през последната седмица, които започнаха да изглеждат като преговори за мирно споразумение в медиите – американците да бъдат включени в мироопазването, тъй като гаранциите за сигурност без Америка са „безполезни“. Хегсет бързо спука този балон, отхвърляйки идеята, че САЩ ще вкарат своите мъже и жени като главни цели в най-бруталното бойно поле на земята.
Вместо това, ние виждаме костите на мирен план да се появяват публично, който е близък до този, поставен от пенсионирания генерал Кийт Келог през април, когато той беше обикновен гражданин, а не президентски пратеник в Украйна и Русия. Келог предложи мироопазващи сили, обслужвани от европейци. Той каза, че Украйна трябва да се откаже от членство в НАТО. Той предложи прекратяване на огъня и най-важното - каза, че украинската помощ трябва да се превърне в заеми, които Киев един ден ще изплати. Може би това е било част от предложението на Бесент към Зеленски в сряда.
Редкоземните минерали също бяха обсъдени в Киев в сряда, въпреки че това не е непременно добра новина, базирана на прецедент. Когато Тръмп беше подмамен за кратко да подкрепи Афганистан през 2017 г. заради неговите предполагаеми минерали на стойност трилион долара, той независимо от това подписа сделка с талибаните, за да им позволи да поемат управлението малко повече от две години по-късно.
Има причини да се надяваме, че подходът на Тръмп се основава на по-неизменни принципи и сложна основа. Той и екипът му очевидно са имали поверителни дискусии и изглежда излагат план, формулиран от Келог преди известно време. Това изисква малко дисциплина. Но също така е необходимо прилагане, хитрост и търпение, за да го постигне. Путин има много от това и победата в Украйна ще диктува както неговото лично оцеляване и наследство, така и баланса на силите в световен мащаб за десетилетия.
За Тръмп войната в Украйна е нещото, което той смяташе, че може да поправи за 24 часа след идването на власт, което никога нямаше да започне, ако беше на поста през 2022 г.
Тя не му е приоритет. Зеленски също не е. Човекът отгоре на листа с обажданията му е Путин. Той е този, с когото се стреми да сключи мир, въпреки че Съединените щати технически не са във война в Украйна. И това засега е всичко, което трябва да знаем.
Анализ на Ник Пейтън Уолш, CNN