Diplomacy Watch: Сделката за минералите ще бъде подписана следващата седмица

Тръмп и Зеленски

В голямо дипломатическо развитие, дългоочакваната сделка за минералите в Украйна, при която Украйна ще даде достъп на САЩ до своите минерални находища в замяна на предишна военна подкрепа от САЩ и следвоенно възстановяване на Украйна, трябва да бъде подписана в края на следващата седмица, пише Responsible Statecraft

„Имаме сделка за полезни изкопаеми, която предполагам ще бъде подписана (следващия) четвъртък“, каза Тръмп в четвъртък на среща в Белия дом с гостуващия италиански премиер Джорджия Мелони. „И предполагам, че ще изпълнят сделката.“

Украинският президент Володимир Зеленски също каза в четвъртък, че сделката за минералите със САЩ може да бъде финализирана скоро.

Това стана на фона на коментари, които направи предишния ден. „ Основните правни неща (за сделка) са почти финализирани и след това, ако всичко върви толкова бързо и конструктивно, споразумението ще донесе икономически резултати и на двете ни страни“, обясни Зеленски.

Говорителят на Държавния департамент Тами Брус, попитан на ежедневния брифинг, каза, че не може да предостави повече информация за сделката. Известно е обаче, че Вашингтон смекчи исканията си за такъв. В това отношение източник каза на агенция Франс прес, че последните проекти на споразумението не цитират предишната военна помощ на САЩ за Украйна като дълг, който тя трябва да изплати.

Това не означава, че Тръмп е напълно доволен от Киев. „Не държа Зеленски отговорен, но не съм много развълнуван от факта, че войната започна“, каза Тръмп в четвъртък. „Не бих казал, че е свършил най-добрата работа.“

Междувременно държавният секретар на САЩ Марко Рубио и пратеникът на президента Доналд Тръмп Стив Уиткоф пристигнаха в Париж в четвъртък за разговори на високо ниво с европейски служители и - необявени по-рано - украински дипломати.

След продължаващите страхове от дипломатическо затваряне, украински и европейски служители се надяват преговорите в Париж да насочат продължаващите военни преговори в тяхна полза. „Всеки иска да получи мир. Стабилен и устойчив мир. Въпросът е за поетапност“, каза френският президент Еманюел Макрон.

„Важното е, че днес в Париж започнахме процес, който е положителен и в който европейците са асоциирани“, каза старши съветник на Макрон пред репортери в четвъртък.

Други дипломатически усилия оставят предизвикателства.  Участниците остават оптимисти относно перспективите за подобряване на отношенията между САЩ и Русия, ако не и договорено политическо решение за пълно прекратяване на конфликта.

В интервю за Fox News от 14 април Уиткоф нарече личната си среща с руския президент Владимир Путин в края на миналата седмица „убедителна“. От него той заключи, че Русия е отворена за „ постоянен мир “, но призна, че преговорите остават сложни.

"Има протоколи за сигурност. Няма "никакво НАТО", "НАТО", член 5...това е сложна ситуация...вкоренена в някои наистина проблемни неща, случващи се между двете страни", обясни той.
„Може да сме на прага на нещо, което би било много, много важно за света като цяло“, каза Виткоф.

„Освен това вярвам, че има възможност да се прекроят отношенията между Русия и Съединените щати чрез някои много завладяващи търговски възможности, които според мен дават истинска стабилност и на региона.“

Макар и по-малко оптимисти от Уиткоф относно перспективите за мир, руските официални лица също изразиха подкрепа за укрепване на връзките между САЩ и Русия.

„Възстановяването на отношенията практически от нулата е много труден въпрос, изисква много интензивни дипломатически и други усилия“, обясни говорителят на Кремъл Дмитрий Песков , като каза, че „всичко се движи много добре“ в интервю с руския журналист Павел Зарубин.

„Но тук просто трябва да разберем колко сериозни щети бяха нанесени на двустранните руско-американски отношения при администрацията (на Байдън)“, отбеляза Песков. „В действителност ситуацията е малко по-различна, много по-сложна е, изисква повече работа, изисква повече време.

Най-четени