„Хебър” посреща 104-ата си годишнина със смъртоносна доза несигурност и спомена за една легенда

„Хебър” посреща 104-ата си годишнина със смъртоносна доза несигурност и спомена за една легенда

Днес новакът в елитната ни футболна дивизия „Хебър” посреща своята 104-та годишнина. През 1918 г. инж. Лазар Василев за първи път в Пазарджик носи от Прага първата парцалена футболна топка, а децата се събират в махленски отбори, за да се насладят на новата игра футбол с любопитство. И за да се стигне малко по-късно (31 май 1918 г.) до  създаването на първия отбор „Христо Ботев” от момчета от местната гимназия. Това е официалната дата на първия футболен клуб в Татар Пазарджик. Уставът на клуба е утвърден от Министерството на просветата със заповед № 8355 от 16 април 1920 г. В първия бюлетин на клуба се вижда и логичния образ на емблемата – сърце, около което са наредени образите на играчите. 
Днес в Пазарджик едва ли някой ще говори за история. А и който обича клуба, я знае.

Днес в Пазарджик феновете са объркани поради едностранните слухове и изявления на хора, които не са официално обвързани с клуба, че те ще бъдат част от новото ръководство, а сегашният президент Иван Папазов, както и треньорът, класирал отбора за 4-ото му участие в елита – Николай Митов, си отиват. По последна, непотвърдена от никого от страна на клуба информация, стана ясно, че „Хебър” ще се опита да постави осветление на своя стадион „Георги Бенковски” за началото на следващия сезон, но няма да успее да покрие всички критерии и е резервирал стадиона на „Берое” в ...Стара Загора. Едно умно финансово и тъпо емоционално решение. Най-малкото заради 110-те км. разстояние, което всеки, който обича „Хебър”, трябва да изминава за „домакинските” мачове. Съвсем услужливо някои медии отбелязаха и финансовото оправдание за това решение: „Параметрите на договорката са повече от прилични - 6500 лв. наем, ако мачът се провежда в светлата част на деня и 9 000 лв., ако е под рефлекторите край Аязмото. Практика в Стара Загора е домакинските мачове на Берое да се пазят от частна охранителна фирма, което като цена е по-приемлива от тарифите на МВР. Разходите за пожарна и линейка са стандартните, които Хебър би плащал и в Пазарджик.”  Нека все пак бъдем оптимисти и да изчакаме малко, може пък „Георги Бенковски” да заслужи пак да бъде пълен. Когато и да е.
Вчера някой си (за клуба) представител на уж новото ръководство обяви, че то ще е италианско-швейцарски консорциум, който държеше властта в Царско село. Той ще замени вероятно сегашния УС на клуба, в който влизат Елизар Спасов, Иван Папазов, Ренета Камберова и Ива Забуртова. Появи се информация, че част от новото ръководство ще е българският агент Софрони Софрониев, който заедно с двама свои партньори ще поеме нещата. „Да, това което се пишеше в последните дни, е вярно и наистина говорихме с кмета на Пазарджик. Стиснахме си ръцете и очакваме всичко да бъде подписано и обявено официално в близките дни“, обяви Софрониев. Потвърждение от община Пазарджик, която не е принципал, собственик или каквото и да било в „Хебър”, няма. 
Според Софрониев целта на новака в елита ще бъде минимум място в „златната среда“ в класирането. "Със сигурност ще има и българи в състава, може би ще има баланс 50/50 българи и чужденци, така че хората могат да бъдат спокойни. Мисля, че Хебър го чакат наистина добри дни“, каза още Софрониев. Беше страшно наивно да се мисли, че „Хебър” ще върне романтиката на футбола в град, който чака това 21 години и който е дал на страната ни над 100 професионални футболисти. 
Като заговорихме и за футболистите...Старши треньорът Николай Митов работи трескаво по селекцията на тима. (Фантастиката за италиански треньор и контроли с Милан...не е за коментар). Той вече има договорка с няколко нови футболисти, като оформянето на контрактите "било само формалност". В зависимост от това, което ще бъде привлечено като нови попълнения, ще стане ясно и колко от сегашните футболисти на тима ще напуснат. 
Към момента Хебър има потвърден подготвителен лагер в Банско, който ще се проведе от 13-ти до 30-ти юни. Първото събиране за лятната подготовка ще е на 6-ти юни, като по традиция ще започне с провеждане на медицински и функционални прегледи. 
Клубът от Пазарджик вече има и уговорени 3 контролни мача. На 19-и юни хебърци ще премерят сили със Славия в Банско. Четири дни по-късно е планиран спаринг с Черно море, който също ще се проведе в планинския център, а за 29-ти юни е фиксирана проверка със Струмска слава(Радомир), отново в Банско.
На феновете не им остава нищо, освен да чакат официалното изявление от страна на УС на клуба за бъдещето му, както и да си спомнят славните времена, които, едва ли ще се повторят този сезон, и легендите на „Хебър”. А точно днес, на рождения ден на клуба, се навършват 3 години от непрежалимата загуба на една от тях – Младен Радков – Дечо. Радков е роден на 17 юли 1960 година в Пазарджик. Играл е като нападател за родния си „Хебър” в периодите 1978-1982 и 1988-1989, за „Славия” (София) през 1982-1988, за португалските „Олянензе” – 1989-1990 и „Лузитано де Евора” 1990-92, и за „Пирин” (Гоце Делчев) през 1992-1993. Бронзов медалист през 1986 година със „Славия”. Балкански клубен шампион през 1986 и 1988 година. В “А” група има 145 мача и 40 гола. За купата на УЕФА е изиграл 2 мача и е вкарал 2 гола за „Славия”. Има четири мача за юношеския национален отбор. С най-много голове за „Хебър” в “Б” група – 80, отбелязани в 185 мача. Трикратен голмайстор на „Хебър” (1979/80 – 17 гола в 39 мача; 1980/81 – 17 гола в 37 мача и 1981/82 – 25 гола в 38 мача).
Старите хора от нашия мъдър народ казват, че за да са здрави стените на един дом, се вгражда сянката на жив човек в него. Залогът е живота му. А „Хебър” загуби много от своите легенди през последните 21 години. И със сигурност тяхното последно желание е било да е здрав и пълен домът...

 

Най-четени