Държавата Катар, която ще бъде домакин на започващото в неделя Световно първенство по футбол, е похарчила цели 387 милиона долара за "шпионски проект", финансиран от мрежа от шпиони, които са събирали информация, унищожаваща репутацията на видни футболни фигури и хора, които се опитаха да разклатят репутацията на страната около кандидатурата й за домакин на най-голямото футболно събитие в света.
През 2010 г. Катар спечели организацията с много противоречия, на практика с подкупи и корупция, в които френската политика и тогавашният президент Никола Саркози (според признанието на Сеп Блатер) бяха дълбоко замесени. След аферата Катаргейт арабската страна е преследвана от скандали и призиви за бойкот срещу многото жертви на инфраструктурното строителство и нарушения на човешките права.
Швейцарската обществена телевизия SRF Investigative публикува поверителна информация за участието на шпиони срещу противниците на Катар. Американската компания (GRA), Global Risk Advisors, в която работят бивши агенти на ЦРУ, както и индийски хакери, е била наета, за да спечели битката с противниците.
„GRA направи стратегически план за възстановяване на позицията на Катар за власт и влияние и проактивно противодействие на всякакви атаки. Поведението на воините в сянка на Катар беше безмилостно към всички „жертви“, защото всички наети оперативни шпиони взеха всичко възможно, следиха техните имейли, компютри, телефони, приятели, дори семейства. Кевин Калкър е ръководител на GRA, бивш агент на ЦРУ, който е инсталирал шпионски устройства в хотелските стаи на членове на Изпълнителния комитет и журналисти“, съобщи швейцарската телевизия.
Според нея около 30 видни фигури са били мишена на "катарските войници в сянка", които са сочени като най-опасните за Катар, сред които са бившият президент на германската федерация Тео Цванцигер, Сунил Гулати, бившият първи човек на американската федерация Питър Харгитай, бивш съветник на Сеп Блатер и вътрешен човек във ФИФА.
Наскоро Блатер обяви, че това световно първенство през 2022 г. е трябвало да бъде спечелено от САЩ, но след намесата на Саркози чрез Мишел Платини то е било присъдено на Катар, защото тази страна е дала на Франция 15 милиарда евро за закупуване на военни самолети. Съединените щати заедно с Мексико и Канада спечелиха Мондиал 2026, след като в "изборния процес" бившият президент Доналд Тръмп дори заплаши, че "ще има последствия за всеки, който не гласува за американската кандидатура".
Иначе световното започва с много новости от техническо естество. Още след въвеждането на VAR световната публика свикна с по-дългите мачове в световния футбол, от 100 и повече минути, но Световното първенство в Катар вероятно ще предложи буквално всеки мач да продължи поне сто минути. Причината са препоръките, които реферите получиха в навечерието на Мондиала.
Не че нещо ще се промени в съдийството и наваксването на времето, но съдиите получиха ясна препоръка да наваксат ненужно загубеното време или протакането, така че експертите смятат, че мачове под сто минути на Световното първенство в Катар биха били рядкост. Това обаче ще зависи най-вече от броя на головете, контузиите, медицинските намеси, използването на VAR и полуавтоматичната система за засади, забавянията...
Президентът на ФИФА Джани Инфантино даде пълната си подкрепа към реферите.
„Съдиите не са просто един отбор за нас, а са отбор номер едно. Най-важният отбор на Световното първенство, защото без съдийския екип няма Световно първенство“, каза Инфантино.
Как ще изглежда всичко, ще видим от неделя в 18:00 часа в мача на откриването между домакините Катар и Еквадор.