Руският отбранителен сектор работи за по-нататъшно увеличаване на производството на системи за противовъздушна отбрана, за да улесни по-добрата защита на промишлени и други съоръжения, като въпросът беше обсъден на заседание на специалната група на военно-промишлената комисия, на което присъстваха заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев, пише Military Watch Magazine.
„Ще обсъдим въпросите за осигуряване на защита на съоръженията на промишлената инфраструктура и хранилищата на Федералната агенция за държавни резерви“, каза тогава Медведев. „По време на заседание на специалната група на руската военно-промишлена комисия разгледахме въпросите за допълнително увеличаване на производството на средства за противовъздушна отбрана с цел защита на граждански обекти и обекти на промишлената и военната инфраструктура“, добави той, като зам. председателят по това време също посещава химически завод в района на Брянск, който беше атакуван от украински дронове. Нарастващото внимание към увеличеното производство на системи за противовъздушна отбрана следва множество успешни украински атаки, използващи както дронове, така и балистични ракети срещу ценни руски цели. Атаките с дронове , изстреляни от Украйна, постигнаха множество успехи срещу цели с висока стойност, като техните удари бяха допълнени от ноември 2024 г. от атаки с използване на доставени от Запада ракети, включително балистични ракети ATACMS от Съединените щати, за атакуване на други цели на руска територия.
Руският отбранителен сектор произвежда значително повече системи за противовъздушна отбрана от всяка друга страна, като производството на системи с голям обсег надхвърля това на всички членове на НАТО взети заедно. През август 2000 г. нова програма за подмладяване на руската ракетна индустрия беше разрешена от Кремъл, с поръчано изграждане на три големи нови съоръжения за производство на системи за противовъздушна отбрана с голям обсег на действие С-400, включително ново крило на завода в Обухов в Санкт Петербург , заводът Авитек в Киров, който беше изцяло модернизиран, и заводът NMP в Нижни Новгород. Въпреки че това се оказа дълъг процес, тъй като съоръженията бяха готови за производство на S-400 в голям мащаб едва през втората половина на следващото десетилетие от около 2016 г., улесненият мащабен мащаб на производство позволи на множество полкове на стойност S-400 да да се произвежда ежегодно - заедно с производството на други системи с голям обсег като S-300V4 и S-500 . Въпреки тази значителна производителност и потвърждението на високите бойни характеристики на S-400 , големите количества безпилотни летателни апарати и ракети, използвани при атаки, и огромните руски територии, изискващи защита, създават трудности. Евтините безпилотни летателни апарати представляват особени предизвикателства, като разработването на нови системи за противовъздушна отбрана беше инициирано специално за справяне с тях.
Забележителен пример за голям успех в кампанията с дронове, стартирана от Украйна, беше насочването към депото за гориво на Комбинат Кристал близо до основното оперативно съоръжение на стратегическия бомбардировъчен флот на Русия, авиобаза Енгелс, причинявайки мащабни пожари на 8 януари и експлозии, които засягат операции на флота от стратегически бомбардировачи Ту-160. Насочването към въздушни бази далеч не беше безпрецедентно, като атака, извършена с над 70 дрона на 13 юни 2024 г., беше насочена към летище Моросовск в Ростовска област на Русия, приблизително на 250 километра зад фронтовите линии, което служи като предна оперативна база за удара на Су-34 бойци. Извършени са и атаки срещу гражданска инфраструктура, както и жилищни блокове.
Западни съветници, логистици, бойци и друг персонал изиграха ключова роля в подкрепата на атаките срещу руски цели от Украйна и в улесняването на по-бързото интегриране на ново оборудване, включително системи за сателитно разузнаване, насочване и комуникация. Ню Йорк Таймс отбеляза тази година относно техните операции: „Командоси от други страни от НАТО, включително Великобритания, Франция, Канада и Литва, също работят в Украйна... обучавайки и съветвайки украинските войски и осигурявайки наземна връзка за оръжие и друга помощ. Докладът подчертава чистия „мащаб на тайните усилия за подпомагане на Украйна, които са в ход“. Докато членовете на НАТО по политически причини не биха могли да атакуват директно Русия, войната в Украйна предостави възможност за максимизиране на щетите върху военната и цивилната инфраструктура на техния противник чрез стартиране на атаки от украинска земя в сътрудничество с местните сили.