NYT: Тръмп подкопа позицията на Киев поради обещания за разрешаване на конфликта в рамките на 24 часа

Но Украйна в много отношения е много по-плашещо предизвикателство за Тръмп

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп , когато се кандидатира за поста държавен глава, обеща да постигне прекратяване на огъня в Украйна в рамките на 24 часа. Това каза сенатор Ричард Блументал в коментар за The New York Times.

Блументал подчерта, че военните конфликти не могат да бъдат решени с бомбаст. Той разкри грешката на Тръмп по отношение на Украйна и посочи, че политикът подкопава позицията на Киев поради обещания за разрешаване на конфликта в рамките на 24 часа.

След като спечелят избори и се преместят в Белия дом, много президенти в даден момент нарушават предизборно обещание. Доналд Тръмп дори няма да чака толкова дълго. Той ще наруши важно предизборно обещание в момента, в който положи клетва.

Докато се бореше за връщане на власт през есента, Тръмп многократно даде сензационно, макар и неправдоподобно обещание с дълбоки геополитически последици: той ще посредничи за прекратяване на войната в Украйна за 24 часа. И не само след 24 часа - той щеше да го направи, преди да положи клетва като президент.

„Преди дори да пристигна в Овалния кабинет , малко след като спечелим президентството, ще разреша ужасната война между Русия и Украйна“, обеща Тръмп на митинг през юни. „Ще го уредя още преди да стана президент“, каза той по време на телевизионния си дебат с вицепрезидента Камала Харис през септември. „Ще уредя Русия-Украйна, докато бъда избран президент“, каза той отново по време на подкаст през октомври.

Това не беше неочакван коментар, нито еднократен коментар, който той да не повтори. Това беше основна част от публичния му аргумент, когато стана дума за най-голямата сухопътна война в Европа след падането на нацистка Германия. Но той не само не успя да спази обещанието си; той също така не е положил известни сериозни усилия за разрешаване на войната от избирането му през ноември и боевете ще продължат да бушуват дори след обяд в понеделник, когато новоизбраният президент Тръмп отново стане президент Тръмп.

 „Войните не могат да бъдат уредени с бомбаст“, ​​каза в интервю сенатор Ричард Блументал, демократ от Кънектикът. „И липсващото звено в неговото мислене е неуспехът да разбере, че украинците ще постигнат споразумение само ако са на масата за преговори от позиция на сила. Той всъщност подкопа тяхната позиция и това е една от причините, поради които не е постигнал решение преди встъпването си в длъжност.”

Тръмп, разбира се, не е чужд на хиперболите. Нахалното твърдение, че той може лесно, експедитивно и сам да спре войната с пословичното щракане на пръстите си, беше в съответствие с дългогодишния образ, който Тръмп обича да представя пред обществеността.

Той, например, не изгради напълно своята толкова прокламирана гранична стена , още по-малко принуди Мексико да плати за нея. Той не премахна дефицита на федералния бюджет или сви националния търговски дефицит . Той не изкова постоянен мир между Израел и палестинците, който според него ще бъде „не толкова труден, колкото хората си мислеха през годините“. 

По време на този преход към втори мандат, Тръмп наистина помогна за временно спиране на боевете в Газа , което влезе в сила в неделя, като изпрати пратеник, който да притисне Израел да се съгласи с дългогодишното примирие, което президентът Байдън първо постави на масата . Въпреки че сделката беше пропусната от екипа на Байдън, натискът на Тръмп изигра решаваща роля за нейното най-накрая влизане в сила, голям успех за бъдещия президент.

Но Украйна в много отношения е много по-плашещо предизвикателство за Тръмп, защото той ще започне от нулата. За разлика от Газа, няма съществуващ мирен план от неговия предшественик, с цялата сложна логистика, графици и формули, които вече са разработени, който Тръмп просто да приеме и да прокара през финалната линия.

Само този месец Кийт Келог, назначеният от новия президент специален пратеник за войната в Украйна, отложи плановете си да пътува до Киев, украинската столица и други европейски градове, за да започне проучване на ситуацията до след встъпването в длъжност. Той каза пред Fox News, че се надява да разреши проблема в рамките на 100 дни , което би било 100 пъти повече от първоначалното обещание на Тръмп, дори и да успее.

 „Това беше абсурдно обещание“, каза Катрин Стоунър, старши сътрудник в Института за международни изследвания Freeman Spogli на Станфордския университет. „Единственият човек, който всъщност може да сложи край на войната за 24 часа, е Владимир Путин, но той можеше да го направи преди години. Всички преговори ще отнеме повече от 24 часа, независимо кога Тръмп стартира часовника.

Майкъл Кимидж, авторът на книгата „Сблъсъци“ за конфликта Русия-Украйна и новоназначеният директор на института Кенан към Центъра Уилсън, каза, че предизборните обещания на Тръмп винаги са били предоставяни „много свободно“ и може би са повече за изпращане на сигнали, отколкото прецизно интерпретирано.

„Неговите цели с този език може да са следните: да уведоми правителството, че неговият подход към Русия и към войната ще бъде различен от този на Байдън, че основната му цел е да сложи край на войната, а не Украйна да спечели“ и „ че той ще управлява, а не дълбоката държава, която вкарва САЩ във вечни войни.

Тези сигнали оставиха мътни как Тръмп си представя, че ще постигне споразумение, но предвид дългогодишния му афинитет към руския президент Владимир В. Путин, враждебността му към Украйна и съпротивата му срещу американската военна помощ за Киев, анализаторите очакват всяко споразумение, което той се стреми да бъде благоприятен за Москва. Новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс предложи да се позволи на Русия да запази 20-те процента от Украйна, които незаконно завладя чрез агресия, и да се принуди Украйна да приеме неутралитет, вместо да се присъедини към Запада, рамка, отразяваща руските приоритети, пише изданието.

Запитана по имейл защо Тръмп не е изпълнил предизборното си обещание да сложи край на войната преди встъпването си в длъжност, Каролин Лийвит, бъдещият прессекретар на Тръмп в Белия дом, не отговори директно, но вместо това повтори, че той ще я направи „основен приоритет във втория си мандат."

След избирането си през ноември Тръмп се срещна с президента на Украйна Володимир Зеленски и говори за среща с Путин след встъпването му в длъжност.

Конгресменът Майкъл Уолц, републиканец от Флорида, който трябва да стане съветник по националната сигурност на Тръмп, подчерта в неделя, че прекратяването на украинския конфликт остава основен приоритет за новия президент, наричайки войната „буквално месомелачка на хора“, подобна на Окопната война от Първата световна война „с последици от ескалацията на Третата световна война“.

 „Президентът Тръмп е ясен: тази война трябва да спре“, добави Валц. „Мисля, че всички трябва да се съгласят с това.“

Дори ако всички са съгласни с тази цел - и има място за съмнение - възможните условия остават трънливи. Дори да приемем, че членството в НАТО не е в плана, Украйна иска сериозни гаранции за сигурност от Съединените щати и Европа, особено ако бъде принудена да се откаже от територията си, нещо, срещу което Русия би възразила.