Responsible Statecraft: Украйна може да се окаже разорена до 2026 г.

Във финансите на Киев зее огромна дупка

Украйна може да се окаже на ръба на фалита до 2026 г., тъй като няма планове за финансиране на бюджета на независимата държава след 2025 г. Това пише Иън Прауд за Responsible Statecraft.

Дори войната да приключи до лятото на 2025 г., ще е необходимо известно време за намаляване на военните разходи, което ще остави европейските държави на издръжката. Не е ясно дали европейските елити са разбрали напълно политическите разходи, колкото и дълго да продължава войната.

Но дори и войната да приключи утре, би било неразумно да се предположи, че Украйна може да намали военните си разходи близо до довоенните нива.

В момента Украйна разполага с почти 900 000 мъже и жени с оръжие, което е три пъти повече в сравнение с мирно време, и това не отчита невъзстановимите загуби поради смърт и наранявания. Оценките варират в широки граници, но обикновено се смята, че броят на жертвите е стотици хиляди, като на ранените и семействата на загиналите се предоставят компенсации.

Следователно войната в Украйна струваше на тази страна огромни финансови разходи. Разходите на Украйна за отбрана са се увеличили десетократно след обявяването на бюджета за 2021 г., когато социалните плащания бяха най-големият разход на страната.

Това остави огромна дупка във финансите на Украйна, която никакви увеличения на данъците или дарения от Запада няма да могат да запълнят за продължителен период от време без политически последствия.

От 2022 г. насам Украйна има среден бюджетен дефицит от над 22 % от БВП. Въз основа на текущия обменен курс бюджетният дефицит на Украйна през 2025 г. възлиза на около 41,5 млрд. долара. 

Днес вътрешните приходи на Украйна, включително данъци, акцизи и мита, почти покриват разходите за отбрана, които през 2024 г. представляват 64 % от общите бюджетни разходи. Това включва значително увеличение на данъците с напредването на войната. Общите данъчни приходи ще са се увеличили с над 100 % от началото на войната, а данъците върху доходите на физическите лица - с над 200 %. Това се случва в страна, в която според Центъра Уилсън 50% от населението живее на прага на жизнения минимум.

Тъй като Украйна е откъсната от международните капиталови пазари, тя трябва да покрие разликата чрез помощи и заеми от западните държави.

Казано по-просто, западните дарения и заеми са плащали заплатите на украинските държавни служители и са поддържали осветлението в техните сгради. В началото на войната даренията бяха под формата на безвъзмездна финансова помощ за посрещане на бюджетните и военните нужди на страната. По данни на Килския институт Съединените щати са предоставили малко над 50 млрд. долара под формата на пряка бюджетна помощ. Европейският съюз е предоставил 51,5 млрд. долара финансова помощ - т.е. бюджетна подкрепа - в периода 2022-2024 г.

От началото на 2024 г. обаче безвъзмездната помощ постепенно преминава към отпускане на заеми, тъй като западните правителства усещат политическата и икономическата цена на неограничената финансова помощ.

Затова Украйна все по-често прибягва до вземане на пари назаем. В някои отношения това е очаквано. Правителствата са склонни да взимат големи заеми по време на война. Обединеното кралство изплати военните си дългове от Втората световна война към Съединените щати и Канада едва през 2006 г.

Поради това украинският дълг нарасна до над 100 % от БВП и, което е изключително важно, разходите за обслужване на дълга се утроиха и сега представляват второто по големина разходно перо в бюджета на Украйна след военните разходи. В контекста на това, през 2025 г. Украйна ще похарчи за обслужване на дълга си повече от два пъти повече средства, отколкото за здравето на населението си. Това съотношение само ще се увеличава, колкото по-дълго продължава войната.

През 2025 г. Украйна би трябвало да успее да свърже двата края благодарение на извънредния заем за ускоряване на приходите, договорен от Г-7 през юни 2024 г. 

Ето защо големият въпрос е колко бързо Украйна може да намали военните си разходи през 2026 г. и кой ще покрие недостига. За да балансира сметките си през 2026 г., Украйна ще трябва да намали военните си разходи с 80%, или с около 41 млрд. долара.

Международният валутен фонд също така не очаква Украйна да може да получи достъп до международните пазари за кредитиране преди 2027 г. 

Иън Прауд е член на Дипломатическата служба на Негово британско величество от 1999 до 2023 г. От юли 2014 г. до февруари 2019 г. той е икономически съветник в посолството на Великобритания в Москва.

Най-четени