Ако ракетата KN-35 е квазибалистична, то тя вероятно ще бъде ракета с малка височина - което означава, че ограниченият арсенал от американски системи за противоракетна отбрана Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) и батареи за противоракетна отбрана Patriot на Южна Корея няма да бъдат подготвени да я спрат, пише The National Interest.
Северна Корея възнамерява да не бъде изоставена от своите подкрепяни от САЩ съседи в Южна Корея. Не желаейки да бъде заплашван или превъзхождан от напредналата армия на Сеул, Пхенян продължава да развива военните си способности с все по-усъвършенствани системи, които могат да противодействат - и дори да превъзхождат - южните им съседи.
KN-35 подчертава непрестанния стремеж на Северна Корея да модернизира способностите си с малък обсег на действие, да повиши прецизността на ракетите си и да противодейства на регионалните системи за противоракетна отбрана.
Задвижването с твърдо гориво гарантира, че KN-35 ще има бързо време за изстрелване и намалена уязвимост в сравнение със системите с течно гориво, които изискват зареждане с гориво преди изстрелване, което забавя времето за изстрелване и дава възможност на враговете да контраатакуват. Тази характеристика също така повишава устойчивостта на KN-35 срещу потенциални изпреварващи удари - ключов фактор, като се има предвид южнокорейската стратегия „Верига на убиване“, насочена към неутрализиране на севернокорейските ракетни заплахи в началото на всяка война.
Анализът на открити източници сочи, че KN-35 има капацитет на полезния товар между 551 и 1102 килограма. Вероятно е също така тази система да е способна да доставя конвенционални високоексплозивни бойни глави или потенциално химически товари - нищо чудно, като се имат предвид усъвършенстваните програми на Пхенян за биологични и химически оръжия. Съществуват дори опасения, че KN-35 всъщност може да е способна да използва ядрени оръжия.
Подобно на много други севернокорейски ракетни системи се смята, че KN-35 се изстрелва чрез мобилен транспортьор-изстрелвач (TEL), вероятно колесен или гъсеничен, което му позволява да избегне откриване, като се слее с пресечения севернокорейски терен.
Смята се, че от април 2022 г. насам Северна Корея е извършила поне пет тестови изстрелвания на системата KN-35, като последното е било извършено едва миналия месец. Тези изпитания предполагат, че е поставен акцент върху усъвършенстването на точността и оперативната готовност.
Дизайнът на ракетата може да се основава на опита на Северна Корея с по-ранни системи, като KN-23и KN-24, които въведоха квазибалистични траектории, за да усложнят прихващането на противоракетната отбрана. И ако тези доклади наистина са точни, то това показва значителен усложняващ фактор за всеки опит на западните армии да държат надеждно Северна Корея като заложник по време на конфликт.
Освен това трябва да се отбележи, че се появиха многобройни съобщения, че както Северна Корея, така и Ислямска република Иран разработват множество квазибалистични ракетни системи.
Иран и Северна Корея не само редовно споделят помежду си планове за военни разработки, но тези държави са свързани с мощни велики държави като Русия и Китай, което означава, че квазибалистичните възможности на KN-35 най-вероятно са верни. И четирите гореспоменати сили се стремят да възпрепятстват способността на Америка и нейните съюзници да проектират сила срещу тези държави.
С други думи, ако KN-35 е квазибалистична, то тя вероятно ще бъде ракета на малка височина, което означава, че ограниченият арсенал на Южна Корея от произвежданите в САЩ системи за противоракетна отбрана Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) и батареи за противоракетна отбрана Patriot няма да бъдат подготвени да я спрат.
Брандън Джей Уейхърт, старши редактор по въпросите на националната сигурност в The National Interest, както и сътрудник на Popular Mechanics, който редовно консултира различни държавни институции и частни организации по геополитически въпроси.