The National Interest: Руската ракетна система Krona-E може да извади от строя най-силното оръжие на Украйна

Системата Krona-E е показателна за това колко далеч са стигнали руските въоръжени сили от първите дни на войната, която започнаха през февруари 2022 г.

Руската система за борба с безпилотни летателни апарати Krona-E се появи от опита на Москва срещу украинските безпилотни летателни апарати по време на продължаващата война в тази страна. Войната - вече четвърта година - се определя от неразумното използване на безпилотни летателни апарати и от двете страни, воюващи в конфликта. Всъщност тези безпилотни системи напълно преобърнаха конвенционалните схващания, залегнали в основата на съвременната война - и принудиха и двете страни, особено руснаците, да разработят множество все по-усъвършенствани антидронови системи, пише The National Interest.

Krona-E е една от тези контрамерки. Тя беше представена от групата „Калашников“ на изложението IDEX 2025 в Абу Даби и представлява значителна стъпка напред в справянето с нарастващото предизвикателство на войната с дронове. Създаден за защита на критична инфраструктура, правителствени съоръжения и градски райони, Krona-E съчетава усъвършенствано откриване, автоматизация и прецизно управляеми ракети за противодействие на широк спектър от въздушни заплахи - особено на дронове.

В същността си Krona-E е ракетна система земя-въздух с малък обсег. Групата „Калашников“, която я е създала, е известна с по-малките си оръжия - най-вече с емблематичния автомат АК-47 и последвалите го производни - но конструкторското бюро е повишило нивото си и се е насочило към по-усъвършенствани отбранителни системи, отразявайки подхода, който войната в Украйна изисква от Русия. 

Krona-E е интегрирана отбранителна мрежа, състояща се от системи за откриване, автоматизирани командни пунктове и мобилни или стационарни бойни модули. 

Две управляеми ракети - 9M340 и 9M333 - гарантират, че тази система може да унищожи всички открити от нея безпилотни самолети - както и редица други заплахи, включително крилати ракети, хеликоптери и прецизно управляеми боеприпаси. По-новата ракета 9M340 използва технология за лазерно насочване за по-голяма прецизност, докато 9M333 - ракета от съветската епоха с инфрачервено насочване - осигурява надежден резервен вариант. Тази комбинация отразява прагматичен подход, съчетаващ съвременни иновации с доказани технологии, за да се осигури оперативна гъвкавост.

Въпреки гъвкавостта си, кроната-Е очевидно е създадена, за да се противопостави на значителната заплаха от украински безпилотни самолети, която разгневи Кремъл по време на войната в Украйна. Очаква се „Крона-Е“ да бъде разположена около ключови обекти на територията на Русия, като петролни рафинерии, комуникационни центрове и военни бази. С други думи, Krona-E може да създаде надеждна и ефективна защитна „черупка“ около стратегически обекти.

Отличителна характеристика на системата Krona-E включва двулентова радарна система за откриване и проследяване на цели, както и бойна машина, построена върху шасито на колесен бронетранспортьор, като например БТР-82А, което осигурява мобилност и адаптивност. Всъщност радарната система включва многорежимна технология с фазирана решетка. 

От съществено значение е, че голяма част от работата на Krona-E е автоматизирана с помощта на изкуствен интелект. Тази автоматизация намалява зависимостта на системата от човешките оператори, което позволява по-бързо реагиране - според сведенията само осем до десет секунди за поразяване на цел.

Интеграцията на Krona-E с по-широки мрежи за противовъздушна отбрана, като системите Pantsir-S1 или S-400, засилва ролята ѝ в стратегиите за многопластова отбрана. Чрез споделяне на данни с други платформи тя може да определя приоритетни цели и да координира реакциите, създавайки надежден щит както срещу отделни безпилотни самолети, така и срещу атаки от типа „рояк“. 

А оптико-електронните му системи, включващи камери за дневна светлина и термокамери, допълват радарното откриване, като затрудняват прихващането на скрити или слабо забележими дронове.

В глобален план „Крона-Е“ позиционира Русия като ключов играч на пазара на антидронове, привличайки нации, изправени пред подобни заплахи от дронове, използвани от бунтовници, терористи или съперничещи си държави. 

Системата Krona-E на „Калашников“ съответства на по-широката военна доктрина на Русия за многопластова противовъздушна отбрана, при която системите с малък обсег на действие допълват руските платформи със среден и дълъг обсег на действие, за да създадат припокриващи се зони на защита.

Системата е доказателство за това колко далеч са стигнали руските въоръжени сили от първите дни на войната, която започнаха през февруари 2022 г. 

Брандън Джей Уейхърт, старши редактор по въпросите на националната сигурност в The National Interest, както и сътрудник на Popular Mechanics.

Най-четени