The National Interest: Руската хиперзвукова ракета "Циркон" е катастрофа за НАТО

Кадър: The National Interest

Смята се, че скоростта на "Циркон" е между 8 и 9 max, което я прави една от най-бързите ракети, създавани някога.

Америка почти е хвърлила кърпата в голямата надпревара за постигане на хиперзвукови оръжия. Не само Китай изпреварва Съединените щати в тази област, но и Руската федерация очевидно е на светлинни години пред тях, пише The National Interest.

Една от тези руски системи, която преосмисля облика на съвременната война, е 3M22 „Циркон”. Тази впечатляваща система сега е съчетана с ядрената подводница от клас "Ясен", което дава на руснаците още по-впечатляващи - и смъртоносни - възможности.

Хиперзвуковата ракета "Циркон" е част от по-широките усилия за модернизация на Русия. Системата представлява оръжие местно производство, което е в състояние да преодолее настоящите системи за противовъздушна отбрана на НАТО. Русия започна разработването на това оръжие още през 2010 г. Договорът беше възложен на НПО "Машиностроене", водещ руски изпълнител в областта на отбраната. Тази фирма разработи наистина забележително оръжие.

Руският президент Владимир Путин за първи път призна за съществуването на "Циркон" през 2016 г. Тестовите изстрелвания започнаха през 2020 г., като бяха отчетени успешни изпитания от платформи като фрегатата "Адмирал Горшков" и подводницата "Северодвинск" от клас "Ясен". Към 2022 г. Русия обяви, че "Циркон" е влязъл в серийно производство, и той официално беше включен в арсенала на руските военноморски сили. Тези важни етапи отразяваха ангажимента на Русия към тази технология.

„Циркон” е противокорабна и противоземетръсна крилата ракета с реактивно задвижване. Тази система за задвижване, в съчетание с усъвършенствани системи за насочване, позволява на „Циркон” да избягва радарно откриване и всякакви контрамерки. 

Смята се, че скоростта на “Циркон” е между 8 и 9 Мах, което я прави една от най-бързите ракети, създавани някога. Тази скорост драстично намалява времето на защитниците за реакция на ракетата, което я прави много по-трудна за прехващане. Повечето анализатори смятат, че "Циркон" ще има обсег на действие между 621 и 932 мили, което означава, че тази система може да нанася далечни и широки удари. 

И за разлика от традиционните балистични ракети, които следват предвидими параболични траектории, „Циркон” използва маневрен полет на малка височина. Просто казано, съвременната противовъздушна отбрана не може да спре тези оръжия.

Оръжието носи конвенционална бойна глава с висока експлозивност, но се предполага, че при необходимост „Циркон” може да бъде оборудвана с ядрен заряд.

Като се има предвид, че "Циркон" е преди всичко противокорабна ракета, заплахата от нея за американските надводни бойни кораби - особено за ядрените самолетоносачи на ВМС на САЩ - не може да бъде надценена. Като заплашва тези средства с оръжие, което е едновременно унищожително и почти невъзможно за защита, Русия се стреми да промени баланса на силите в морските области, особено в оспорваните райони.

"Циркон" вече е нарушил несигурния баланс на военната мощ между САЩ и Русия. Разрастването на тази система, докато американците се затрудняват да разполагат със собствена подобна система или да създадат контрамерки срещу хиперзвуковите оръжия, рискува да гарантира, че руснаците ще се радват на доминираща позиция. 

Брандън Джей Уейхърт, старши редактор по въпросите на националната сигурност в The National Interest, както и сътрудник на Popular Mechanics, който редовно консултира различни държавни институции и частни организации по геополитически въпроси.

Най-четени