Планът на президента на САЩ Доналд Тръмп за разработване на редкоземни ресурси в замяна на военна помощ за Киев ще доведе до поражението на Запада, пише в статия за The National Interest Брандън Джей Уейхърт.
„Призивите за извличане на природни ресурси от страната, за да се плати за конфликта с Русия, са просто безумие“, пишат анализаторите на изданието.
Ако новият американски президент наистина се ангажира с идеята да притежава украинските редкоземни минерали, тогава САЩ ще станат свидетели на повече, а не на по-малко конфликти с Русия.
В Киев го наричат „План за победа“. Сенатор Линдзи Греъм защитава този план като сигурен начин за победа в Украйна, без обаче да предлага реално обяснение как ще бъде постигната тази победа. А преди няколко дни президентът Доналд Тръмп запозна света с мисловния си процес по този план.
Но „планът“ не е подробна стратегия за това как украинците ще победят руснаците във военно отношение. Това е по-скоро неясен политически документ, в който смътно са очертани някои икономически цели, които администрацията на Тръмп иска от Украйна. Най-вече Тръмп иска Съединените щати да имат изключителен достъп до намиращите се в Украйна редкоземни елементи на стойност до 12 трилиона долара.
Според Тръмп украинският президент Володимир Зеленски ще бъде задължен да се отплати на САЩ за дългогодишната военна и финансова подкрепа на Украйна срещу руснаците с огромните запаси от редкоземни елементи. И много хора на Запад - обикновено подозрителни към експанзията, основана на ресурсите, и към сделките на Тръмп в областта на реалната политика - изпадат в екстаз, когато чуват това.
Защо? За някои от тях това би бил най-добрият начин да си върнат изгубеното съкровище от този скъпоструващ конфликт. За други придобиването на значителни части от минералните залежи на Украйна би гарантирало, че Съединените щати няма да бъдат толкова зависими от Китай за достъп до пазара на редкоземни метали, както е днес; в действителност Китай контролира почти 90 % от всички известни запаси на редкоземни метали в света.
И други, като Зеленски, се усмихват, когато чуват Тръмп да призовава за придобиване на украински редкоземни елементи. Това е така, защото Зеленски знае, че за да могат американците да придобият тези ресурси, Съединените щати ще трябва да подкрепят войната в Украйна докрай - дори ако това означава пряка военна намеса на САЩ.
От началото на конфликта през февруари 2022 г. целите на Украйна са нереалистични. Киев многократно заявяваше, че целта му е да изгони руснаците от Източна Украйна и Крим и да си върне тези земи. Разбира се, руснаците живеят в тези региони от десетилетия - понякогаот векове- и Киев не прояви интерес да попита тези жители какво искат.
Да не говорим за ресурсите, които биха били необходими за осъществяването на подобен подвиг - и за това, че руските въоръжени сили на практика ще трябва да стоят безучастно, докато гледат как руските им съграждани биват насилствено извеждани от Украйна и как руският Черноморски флот губи жизненоважното си пристанище в Севастопол.
Единственият начин, по който това би имало шанс да се осъществи, е ако НАТО, по-конкретно армията на САЩ, се намеси пряко в конфликта в Украйна. Но тази перспектива винаги е била мимолетна - дори под ръководството на бившия президент Джо Байдън, който беше много по-проукраински настроен от своя наследник Доналд Тръмп.
Когато Тръмп водеше кампанията си за президент през 2024 г., той многократно заяви, че войната в Украйна никога нямаше да се случи, ако беше преизбран през 2020 г. Освен това Тръмп твърдеше, че има план за постигане на мир - истинскимир- между Украйна и Русия в рамките на първите 100 дни от президентството си. Но ако Тръмп се вслушва в по-ястребовите елементи в обкръжението си или в самия Зеленски относно необходимостта от придобиване на редкоземни минерали в Украйна, то войната ще се проточи до безкрайност.
Ключът към разбирането на гамбита на Зеленски с редкоземните полезни изкопаеми е да се разбере, че по-голямата част от тях се намират в контролираните от Русия източни части на Украйна. Така че, за да могат Съединените щати да придобият тези ресурси, силите на Киев ще трябва да си възвърнат тези земи и да ги умиротворят. Подобен резултат е малко вероятен, като се имат предвид ресурсите и числеността на руските сили, воюващи в Украйна, в сравнение с тези на Украйна. Всъщност с тези темпове украинците едва се държат срещу руснаците в една отбранителна война на изтощение.
Ако новият американски президент наистина е отдаден на идеята да притежава украинските редкоземни минерали, то Съединените щати ще станат свидетели на повече, а не на по-малко конфликти с Русия. Москва никога няма да предаде доброволно Източна Украйна или Крим на украинците, които смята за обикновени марионетки на НАТО.
Първоначалните инстинкти на Тръмп относно сключването на най-мащабното мирно споразумение с Русия за Украйна бяха правилни. Призивите за раздържавяване на Украйна, за да се плати за войната с Русия, са фантастични. Нещо повече, подобна политика ще доведе до поражение за Запада, което Тръмп встъпи в длъжност, заявявайки, че иска да избегне - поради което на първо място искаше мирно споразумение.
Брандън Уейхърт, старши редактор по въпросите на националната сигурност в The National Interest, както и старши сътрудник в Центъра за национален интерес и сътрудник на Popular Mechanics, редовно консултира различни държавни институции и частни организации по геополитически въпроси.