IT експерти, работещи по платформи за е-дневници, пред “Труд news”: 12 млн. лв. от МОН към Школо.бг за 6 години

По средно 2 млн. лв. на година от държавния бюджет отиват за абонаменти на училищата за външен е-дневник.

1700 училища плащат между 650 и 1500 лв. за абонамент през национална програма, вместо да ползват безплатно националната система НЕИСПУО

Частната компания е създадена през 2016-а

Около 6 млн. лв. са дадени от МОН за разработването на Национална електронна информационна система за предучилищно и училищно образование (НЕИСПУО), която училищата могат да използват безплатно. От тях не повече от 10% са отишли за разработването на надграждането на модула “Дневник”, т. е. 500-600 хиляди. От друга страна - за платения частен дневник Школо.бг, който продължават да използват 1700 училища, през национални програми за образованието, които се финансират от държавния бюджет, са отпуснати над 12 млн. лв. за последните 6 години. Това посочиха пред “Труд news” IT експерти, участващи в процесите по внедряването на е-дневници в българските училища, които започват интензивно през 2017 г.
Продажбата на Школо.бг на британска компания и фактът, че МОН няма договори с нея и няма отношение към сделката, не заличава фактите, според които сериозен поток държавни пари отиват за финансиране именно на Школо.бг, казват специалистите.

Те са категорични, че министерството не е престанало да отпуска пари на училищата, които искат да използват платен е-дневник, въпреки официалното пускане на НЕИСПУО през 2022 г. и подканянето школата да минат на нея.

Така за същата 2022-а от Национална програма “Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование” и приложените документи към нея се вижда, че от определения бюджет от 2,7 млн. лв., 2 млн. се дават на училищата, които са на частни е-дневници. Година по-късно при изпълнението на същата програма от списъка с класирани училища е видно, че 1700 школа получават между 650 и 1500 лв. за годишен абонамент. Школо. бг пък работи с точно толкова български училища, а по данни на МОН към НЕИСПУО са 830 образователни институции.

Разработчиците на е-дневници отбелязаха и любопитен факт - именно през 2017 г. за 3 месеца служебен просветен министър става акад. Николай Денков и организацията около преминаването към Школо. бг започна с много бързи обороти. По това време училищата са задължени да оставят хартиения дневник в историята и понеже няма функциониращ национален е-дневник, те се ориентират към частния сектор. А там вече смело оперира платформата Школо.бг, която е създадена година по-рано - през 2016 г. и се оказва предпочитана сред училищата, които я ползват срещу абонамент и досега.

Вратичка

Финансиране без поръчка

Финансирането на частния сектор продължава и това става без обявена поръчка, защото е разпределено към училищата, посочват още IT експертите. Те уточняват, че школата не са били стимулирани да направят прехвърлянето към НЕИСПУО, точно защото парите за абонамент не са били спрени.

Така много училища са решили да избегнат неудобния за тях процес да преминават към нова система. Хората имали страх, че трябва да ползват нещо ново и различно, след като вече са ползвали 5 години конкретен софтуер, казват специалистите.

Все пак немалка част от училищата се прехвърлят към националната платформа - около 20-30% от ползващите преди това Школо. бг. минават на НЕИСПУО. В системата има четири модула, като е-дневникът е само един от тях.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование