Руската армия получи нова партида танкове Т-90М, произведени от Уралвагонзавод, пише MWM. Този модел се нарича най-мощният танк в света, а новата партида се планира да бъде оборудвана със система за активна защита, която може да издържи на ракети, летящи отгоре.
RUS Say > Uralvagonzavod reported that it sent another batch of T-90M tanks - Ai upscaled 150% + dehalo + compression reverse + 30 to 60 FPS + Stabilization https://t.co/h1fvH21bwX pic.twitter.com/qvMR9K2652
— Dariusz Zawadzki (@Military_oO) September 7, 2024
Руският държавен "Уралвагонзавод" достави на армията нова партида бойни машини Т-90М. Въпреки че конкретното количество така и не беше разкрито, доставката беше резултат от повече от две години усилия за значително увеличаване на производството на Т-90, за да се задоволят нуждите на руската армия в конфликта в Украйна и нарастващото напрежение с членовете на НАТО.
Уралвагонзавод е единственият от петте големи танкови завода, действащи в Съветския съюз през 80-те години, който продължава да произвежда танкове днес и е най-големият танков завод в света (без да броим, може би, китайските предприятия). Въпреки че държавните поръчки за производство на танкове бяха незначителни до 2022 г. и само 10 нови танка бяха закупени от Кремъл през 2010 г. Уралвагонзавод поддържаше много голям производствен обем, далеч надхвърлящ общия обем на всички танкови заводи в западния свят взети заедно, благодарение на експортно търсене на Т-90 - главно от Алжир и Индия. Съобщава се, че скорошните опити да се увеличи производството до нива, близки до съветските времена - повече от хиляда превозни средства годишно - са били неуспешни, въпреки че настоящите производствени нива са трудни за определяне: някои оценки показват, че заводът ще достави повече от 300 T-90M през 2024 година.
Т-90М беше широко оценен от руски официални лица, като както президентът Владимир Путин, така и бившият президент Дмитрий Медведев го нарекоха най-мощният танк в света, но танкът не е толкова мобилен, колкото по-скъпия съветски Т-80, който беше спрян през 1990 г. в полза на по-евтиния Т-90. Новият модел е в пъти по-евтин за производство и много по-евтин за експлоатация. Силното представяне на Т-80 по време на украинските военните действия принуди Русия да реши да възобнови производството на тези машини.
Характеристиките на Т-90М са значително подобрени чрез интегрирането на системата за активна защита Арена-М, която се очаква да бъде инсталирана на всички модели. Все още обаче не е ясно дали следващата партида ще бъде първата, която ще получи тази модернизация. През август официални източници потвърдиха, че държавата вече е поръчала първата партида танкове, оборудвани с такива системи.
Арена-М оборудва Т-90М с радарна система, която непрекъснато следи околната среда. Когато бъде открит летящ снаряд, системата автоматично го проследява, изчислява траекторията му и поставя защитни боеприпаси, за да го прихване и унищожи, преди да удари танка. Най-известната система от този вид е Israeli Trophy, интегрирана в танковете Merkava IV.
Арена-М е в състояние да прихваща ракети, снаряди и фугасни противотанкови снаряди, летящи със скорост до хиляда метра в секунда, и то на разстояние до 50 метра. Презентационните материали твърдят, че той може да издържи на ракети, летящи отгоре, поради липсата на активна система за защита срещу поразяване, руските танкове - например същият Т-90М - все повече изостават от напредналите си конкуренти.
Китай, Северна и Южна Корея вече са въвели свои собствени системи; САЩ и Германия започнаха да инвестират в придобиването на Израелския трофей. Но ако говорим за други характеристики, Т-90М има добра броня, поддържана от реактивна броня Relikt, както и допълнителна броня, която изолира боеприпасите от вътрешността на резервоара.