Reuters: Европа ще трябва да оголи зъби, НАТО откри огромни зеещи дупки в защитата на континента

НАТО е в най-високата си степен на тревога от Студената война насам

Войната в Украйна и задаващите се президентски избори в САЩ доминираха на срещата на върха на НАТО във Вашингтон този месец, но далеч от публичната сцена военните плановици на алианса бяха съсредоточени върху оценката на огромните разходи за коригиране на скърцащата отбрана на Европа.

Миналата година лидерите на НАТО договориха планове за най-големия ремонт от три десетилетия на своите отбранителни способности на фона на нарастващите страхове от руска агресия. Зад кулисите официални лица оттогава наливат средства в минималните изисквания за отбрана за постигане на тези планове, които бяха изпратени на националните правителства през последните седмици, според военен плановик, който говори при условие за анонимност за Reuters.

Минималните изисквания подробно описват недостатъците на армиите на НАТО в ключови области, като предоставят груба индикация колко милиарда евро може да струва коригирането, каза военният плановик. НАТО има за цел да превърне тези изисквания в обвързващи цели за отделните правителства, за да осигури отбраната на Европа до есента на 2025 г., когато ще проведе редовна среща на министрите на отбраната.

Reuters разговаря с 12 военни и цивилни служители в Европа относно класифицираните планове, които очертаха шест области, които алиансът от 32 държави определи като най-важни за действие. Те включват недостиг на противовъздушна отбрана и ракети с голям обсег, брой войски, боеприпаси, логистични главоболия и липса на сигурни цифрови комуникации на бойното поле, показаха разговорите с представители на НАТО.

Длъжностните лица говориха при условие за анонимност, за да обсъдят по-свободно въпросите за сигурността. НАТО не е дала публично оценка на общите разходи.

Констатациите показват, че НАТО е изправена пред трудности за постигане на целите си във време, когато неговото единство може да бъде подложено на изпитание от бюджетни ограничения сред висшите европейски членове и различия относно това колко ястребова трябва да бъде позицията му спрямо Русия.

Най-важното е, че тазгодишните президентски избори в САЩ повдигат въпроса, дали преобладаващата сила на НАТО може да бъде ръководена от човек, критикуващ алианса – бившия президент Доналд Тръмп – който обвини европейските партньори, че се възползват от военната подкрепа на САЩ.

На срещата на върха във Вашингтон от 9-11 юли някои европейски политици публично признаха, че независимо кой ще спечели изборите през ноември, континентът ще трябва да увеличи военните си разходи.

„Трябва да признаем, че за Америка, какъвто и да е резултатът от президентските избори, приоритетът все повече ще се измества към Индо-Тихия океан, така че европейските нации в НАТО трябва да поемат повече тежката работа“, каза британският министър на отбраната Джон Хийли каза в кулоарите на срещата на върха.

В отговор на въпросите на Иекшеия служител на НАТО каза, че лидерите на алианса са се съгласили във Вашингтон, че в много случаи ще са необходими разходи над 2% от БВП, за да се коригират дефицитите. Той отбеляза, че 23 члена сега отговарят на минималното изискване от 2% или го надвишават.

„Независимо от резултата от изборите в САЩ, европейските съюзници ще трябва да продължат да увеличават своите отбранителни способности, готовността на силите и запасите от боеприпаси“, каза представителят на НАТО.

НАТО е в най-високата си степен на тревога от Студената война насам, като неговите по-песимистични служители, включително германският министър на отбраната Борис Писториус, предупреждават, че атака от Русия по границите му може да се случи в рамките на пет години.

Докато руската икономика вече е на бойна нога, европейските правителства може да се сблъскат със съпротива, ако поискат повече пари за разходи за отбрана от данъкоплатците, които са раздразнени от покачването на разходите за живот, за да се подготвят държавите им за война, която изглежда далечна перспектива за мнозина, казват анализатори .

„Може да очакваме да видим политическа реакция да се материализира, особено ако политиците се опитат да обяснят съкращенията на други места с увеличени бюджети за отбрана“, каза Eurointelligence, служба за новини и анализи, фокусирана върху ЕС, в бележка от 12 юли.

Първият сериозен ремонт на НАТО от края на Студената война ще върне алианса към отбраната на Европа срещу евентуална руска атака след години на по-далечни мисии като Афганистан.

Reuters по-рано съобщи, че плановиците на НАТО смятат, че ще са необходими между 35 и 50 допълнителни бригади, за да устои на руска атака. Една бригада се състои от 3000 до 7000 войници, което би означавало някъде от 105 000 до 350 000 войници.

Това означава, например, че Германия ще се нуждае от 3-5 допълнителни бригади или от 20 000 до 30 000 допълнителни бойни части, каза източникът. Това, на практика, е още една дивизия в допълнение към трите дивизии, за оборудването на които Берлин работи в момента.

Министерството на отбраната в Берлин отказа да коментира секретни планове.

Повтаряйки американски официални лица, много европейски политици – включително британският Хийли – вече казват, че разходите за отбрана ще трябва да надхвърлят текущата цел на алианса от 2% от БВП.

Туули Дънетон, заместник-секретар по отбранителната политика в Естония – един от европейските правителствата на ястребите - предложиха на онлайн брифинг на 2 юли преди срещата във Вашингтон, че на срещата на върха на НАТО следващата година трябва да се обсъди повишаване на целта за разходите до 2,5% или 3%.

САЩ са най-големият участник в операциите на НАТО. Според оценките на НАТО, публикувани през юни, Съединените щати ще похарчат 967,7 милиарда долара за отбрана през 2024 г., приблизително 10 пъти повече от Германия, втората по големина страна по разходи, с 97,7 милиарда долара. Общите военни разходи на НАТО за 2024 г. се оценяват на 1474,4 милиарда долара.

Изборът на Тръмп през юли на сенатор Дж. Д. Ванс за негов вицепрезидентски кандидат – който се противопоставя на помощта за Украйна и критикува партньорите от НАТО като „клиенти на социални помощи“ – предизвика безпокойство в някои европейски столици.

Подполковник Чарли Диц, говорител на Пентагона, каза, че САЩ подкрепят усилията на европейските съюзници за увеличаване на разходите за отбрана до поне целта от 2% от БВП и отбеляза, че те вече са постигнали значителен напредък в увеличаването на бюджетите.

„Регионалните отбранителни планове на НАТО включват повишаване на готовността и гъвкавостта в целия Алианс. Ние оставаме ангажирани да допринесем значително за тези усилия“, каза Диц пред Reuters.

Съгласно новите планове за отбрана, Германия ще трябва да учетвори противовъздушната си отбрана – не само броя на батареите Patriot, но и системите с по-малък обсег – за защита на бази, пристанища и повече от 100 000 войници, които се очаква да прекосят страната по пътя си към източната част на страната. фланг в случай на силно напрежение или война, каза един източник от сигурността пред Reuters.

Германия имаше 36 единици за противовъздушна отбрана Patriot, когато беше държава на фронтовата линия на НАТО по време на Студената война и дори тогава разчиташе на подкрепа от съюзниците на НАТО. Днес германските сили са намалели до 9 единици Patriot, след като дариха три на Украйна след руската инвазия през 2022 г. и трябва драстично да ги увеличат. Цената ще бъде значителна. Берлин току-що поръча четири единици Patriot на цена от 1,35 милиарда евро.

В знак на бюджетните предизвикателства, които вече тежат върху най-голямата икономика в Европа, Германия планира да намали наполовина военната си помощ за Украйна през 2025 г. Вместо това Берлин се надява Украйна да успее да посрещне по-голямата част от военните си нужди със заеми от 50 милиарда долара от приходите от замразени руски активи, одобрени от Групата на седемте, предаде Ройтерс.

Плановиците на логистиката се захващат с месинговите методи, разработвайки как да транспортират храна, гориво и вода до войските по протежение на линията за доставки, каза високопоставен служител на НАТО, като втори служител посочи, че обратният поток от ранени войници и военнопленници ще също трябва да се организират.

„Те разработват картите в детайли със съюзници“, каза служителят, като се увери например, че мостовете са достатъчно здрави, за да понесат тежки военни товари.

Друг източник за военно планиране очерта сценарий, при който вражеските сили биха могли да се прицелят във въздушната база на САЩ в Рамщайн в югозападна Германия или пристанища в Северно море като Бремерхафен, през които силите на НАТО ще пътуват на път за Полша.

„Как да защитя тези места, така че да не се превърнат в ценни цели?“ каза източникът. „В противен случай те ще бъдат първите и последните американци, които ще се разположат тук."

Докато десетки хиляди войници на НАТО и Съветския съюз се сблъскаха директно по вътрешната германска граница по време на Студената война, разполагането на войски сега ще отнеме повече време, тъй като фронтовата линия на всеки конфликт вероятно ще бъде по-на изток – до 60 дни, включително времето за вземете политическо решение, според първия военен плановик.

Европа няма достатъчно железопътен капацитет за транспортиране на танкове, а железопътните габарити варират между Германия и бившите съветски балтийски държави, което означава, че оръжията и оборудването ще трябва да се товарят на различни влакове.

Първият служител по планирането на НАТО каза, че киберзащитата трябва да бъде засилена, за да се предпази от хакерска атака, която може да повлияе на евентуално разполагане, например в Полша, което може да блокира железопътните стрелки и да спре движението на войски на изток.

Това прави бързото вземане на решения и надежден контролен списък с червени знамена, показващи предстояща руска атака, от съществено значение.

Плановиците на НАТО са уточнили двуцифрен брой индикатори за ранно предупреждение за това, което може да представлява предшественик на пълномащабна руска инвазия, каза първият източник за планиране на НАТО пред Reuters, без да предоставя повече подробности.

Европа ще трябва да бъде готова да „оголи зъбите си“ и да придвижи боеспособни войски точно до потенциалната фронтова линия в отговор на руските военни движения, ако е необходимо като възпиращо средство, но също така и да започне битката мигновено, ако напрежението прерасне във война , каза източникът за планиране. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа