Милена Дамянова: Работна група да подготви изменение на Закона за висшето образование или изцяло нов закон

Снимка: Денислав Стойчев

Да завършим думите с дела - част от идеите, родени на страниците на вестника, призова главният редактор на „Труд” Петьо Блъсков

Започна дискусията в Народното събрание "Висшето образование - проблеми и перспективи", организирана от вестник "Труд" под патронажа на председателя на парламентарната комисия по образованието и науката Милена Дамянова. Форума уважиха министърът на образованието Красимир Вълчев, министърът на културата Боил Банов, кметът на София Йорданска Фандъкова, ректори на висши учени заведения, представители на синдикатите, бизнеса и редица организации.

Благодаря на всички вас, уважаеми ректори, които имахте смелостта да кажете открито на страниците на вестник "Труд" проблемите, които виждате във висшето образование. Благодаря ви за уважението към вестника, той ще продължи да се занимава с тази тема, изключително важна за света за икономиката и за всичко. Нашето висше образование има страхотни традиции. Голямата цел на нашата дискусия е да опитаме да завършим думите с дела - част от идеите, родени от вас на страниците на вестник "Труд", каза при откриването главният редактор на „Труд” Петьо Блъсков.

Приех поканата да бъда патрон на инициативата, защото г-н Блъсков успя да ме убеди, че тази дискусия на страниците на вестник "Труд" би била успешна, само ако приключи с конкретни решения и ангажимент, който аз разбирам като срок, в който работна група да работи и да върви към изменение на Закон за висшето образование или изцяло към нов закон, каза Милена Дамянова.

Целта ни е да се обединим около план за действие за решаване на тези проблеми – аз ще се огранича до три – промяна в системата на акредитация, промяна в системата за управление на висшите училища и нещо, което може да стане много бързо - дистанционното обучение да смени задочното обучение и това може да стане в най-скоро време, обясни Дамянова.

Поставили сме си за задача да чуем вас, ректорите и посоките, в които според вас от тук нататък трябва да се развива висшето образование в БГ, допълни тя.

Поздравявам организаторите – вестник "Труд" и комисията по образование. В София са успехите, но тук са и предизвикателствата, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова. Нуждата от добре образовани и подготвени кадри е важна за развитието на икономиката. През последните години въпреки че в София над 50% от хората са с висше образование, градът изпитва огромна липса на подготвени кадри. Тук се намират 23 акредитирани учебни заведения - студентите са около 100 000 над 40% от всички, заяви Фандъкова.

За мен като кмет беше изключително важно да отворим общинската администрация към науката, към университетите и ние имаме много добро сътрудничество с университетите и с БАН, допълни тя.

Предложението за активно участие на работодателите в учебния процес е облечено в законови предложения, които аз и моите колеги ще внесем до края на седмицата и живот и здраве, се надяваме наесен да имаме реални решения, законовите промени са готови, обяви Дамянова.

Много от решенията на проблемите изискват дискутиране на работно ниво. Нещо, по което уж има единомислие, е предложението един преподавател да участва в акредитацията само на едно висше училище. Но аз мисля, това не е съвсем така и трябва да продължим да говорим по темата, да се вземе мотивирано решение, каза още председателят на ресорната парламентарна комисия.

През септември ще организираме изслушване в комисията по образованието и науката, за да видим докъде сме сигнали като дебати и конкретни решения по темите, за които се обединихме днес, обяви тя.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование