Международните контакти по зърнената сделка продължават, но засега участието на Москва в нея все още е спряно, каза прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков пред репортери в сряда, съобщават руски медии.
Така говорителят на Кремъл коментира факта, че турски кораби продължават да се движат по хуманитарния коридор и отговори на въпроса дали турският президент Реджеп Тайип Ердоган е дал гаранции на държавния глава на Русия Владимир Путин, че тези кораби няма да бъдат използвани за нападение Руска федерация.
„Не, засега в този случай контактите продължават. Знаете, че президентът на Русия също разговаря с Ердоган вчера, имаше много дълъг, подробен разговор. Но досега Русия е преустановила участието си“, каза още Песков.
Според него разблокирането на износа на торове и осигуряването на безопасността на движението в Черно море е основното условие на Руската федерация за възобновяване на сделката със зърно.